'Finans sektörü görevini yaparsa ülkeler kalkınır'

17.10.2009 Cumartesi

Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumun açılışını yapan Prof. Arıcan: Finans sektörü kaynak sağlama görevine dönüp, kalkınmaya katkı yapmalıdır...

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu ile Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü, 'Uluslararası Finans Sempozyumu 2009'u düzenledi. Bu yıl 8'incisi gerçekleştirilen sempozyumda 'Küresel Kriz Sonrası Yeni Finansal Mimari Arayışlar' konusu ele alındı. Sempozyumun açılışını yapan Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan, küresel ekonomik krizin küresel ekonomik sistemden kaynaklandığını belirterek, "Daha önce çözüm üretmediği için sistem artık sorun üretiyor" dedi.

YENİ BİR MİMARİ GEREK

Finans sektörünün aracı olması gerektiğini anlatan Arıcan, "Finans sektörü kaynak sağlama görevine geri dönerek ülke kalkınmasına katkıda bulunmalı" dedi. Sempozyumda konuşan eski devlet bakanı Nazım Ekren, ekonominin istihdam açısından sürdürülebilir bir büyüme sağlaması isteniyorsa, iş gücü piyasalarında da yeni bir mimariye ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Ekren, krizin verdiği mesajın detaylarına bakmanın önemini hatırlattı.
BİZE ULAŞIN