Yediklerimizin yarısı denetimsiz üretiliyor

16.10.2009 Cuma

Türkiye’de gıda üretiminin yarısının kayıt dışı olduğu belirtilirken; tüketicilerin alışveriş tercihinde dikkatli olması gerektiği gerçeği bir kez daha ortaya çıktı

İnsan sağlığını tehdit eden merdiven altı gıdalar ucuz fiyatından dolayı yok satarken; TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atakan Günay, Türkiye'de 40 bine yakın gıda üretim yerinin yaklaşık yüzde 50'sinin kayıt dışı olduğunu açıkladı. Türkiye'de gıda güvenliğinin bir türlü sağlanamadığını söyleyen Günay, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın gıda denetimi için mutlaka yeni denetçiler alması gerektiğini belirtti. Günay, kayıt dışı üretimin insan sağlığını tehdit ettiğini vurgularken; Tüketici Dernekleri Federasyon Başkanı Ali Çetin de, küresel krizin tüketiciler için hayati önemi olan gıda güvenliğini yok ettiğini kaydetti.

Fiyata önem veriliyor

Tüm dünyayı sarsan krizin tüketicilerin alım gücünün ve borç ödeme kapasitelerinin düşmesinden kaynaklandığını ifade eden Çetin, kriz nedeniyle milyonlarca tüketicinin işini kaybettiğini, kısıtlı olan alım gücünü yok ettiğini söyledi. Çetin, "Bu durumun yansıması olarak tüketicilerin büyük kısmı aldıkları gıda maddesinin içerik ve etiketine değil, fiyatına göre karar vermek durumunda kalmıştır. Ayrıca merdiven altı üretimler körüklenmiştir" diye konuştu.

Alışveriş yaparken bunlara dikkat!
Mutlaka etiket okuma alışkanlığı geliştirin.
Ürünlerin besin içeriği, üretim ve son kullanma tarihine dikkat edin.
Süt ve diğer konserve ürünlerin kutularında yarık, çatlak, kapaklarda bombe (dışa dönüklük) olmamasına, pastörize sütlerde ise şişenin üstündeki tarihin 1 günü, uzun ömürlü sütlerde 1 ayı geçmemiş olmasına dikkat edin.
Tavuk alırken derisinin renginin sarı olup olmadığına bakın.
Taze balığın solungaçları pembe ve parlak kırmızı, pulları yapışık, görünüşü diridir ve hoş olmayan bir kokusu yoktur. Bozulmamışsa gözleri parlak ve dışarı bombelidir. Solungaçları kırmızı olmayan, pulları dökülen, gözleri çökmüş balıktan uzak durun
BİZE ULAŞIN