778 TL emekli maaşı bin 680 lira olacak

18.10.2009 Pazar

3 milyon işçi emeklisi intibak sevinci yaşıyor. Çalışma biterse, 1996'da emekli olanın 778 TL maaşı şimdi aynı şarttaki emekli ile eşitlenip, bin 680 TL olacak

Çalışma Bakanı Ömer Dinçer'in verdiği müjde ile sevinen emekliler şimdi, başlatılan intibak çalışmasının sonucunu bekliyor. Yıllardır konuşulan ama bir türlü hayata geçirilemeyen intibak çalışmasının tamamlanması ile emekliler arasındaki ücret farklığından doğan haksızlık bitirilecek. Özellikle, 2000 yılından önce emekli olan vatandaşların böylece düşük ücretleri düzelecek. 2000 yılından önce emekli olan bir vatandaş ile daha sonra aynı şart ve çalışma süresinde emekli olan bir başka vatandaş arasında yarı yarıya maaş farkı bulunuyor. Örneğin, tavandan emekli olmuş bir kişi, eski emekli ise aldığı aylık 650 lira civarında. Ancak bir başka kişi yine tavandan emekli olursa yaklaşık bin 200 lira aylık alıyor.

KENDİSİNDEN ÖRNEK VERDİ

Türkiye İşçi Emekliler Derneği (TİED) Erzurum Şube Başkanı Enver Ağcakale, 7 bin 239 gün tavandan prim ödeyip 25 yıl çalışmayla 1996'da emekli olduğunu ve halen 779 lira aylık aldığını söyledi. Ağcakale, aynı çalışma ve prim ödeme koşullarıyla bugün emekli olsa 1.695 lira aylık alacağını kaydetti. 'İntibak yasası' olarak adlandırılan düzenlemenin hayata geçmesi durumunda 5 milyon 202 bin SSK emeklisinden 3 milyonu bundan faydalanacak. Emeklilerin maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre bir miktar iyileştirme olacak. Buna göre, düzenlemenin devlete ayda 3 milyar, yılda ise 36 milyar TL'lik ek maliyet getireceği hesaplanıyor.

FARK NASIL OLUŞTU?
Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredilen SSK'nın maaş bağlama sisteminde yıllar içinde sık sık değişiklik yapılması, birden fazla maaş yelpazesine yol açtı. Yeni değişikliklerin önceki emeklilere yansıtılmaması sebebiyle eski emeklilerle yenileri arasında yıllar içinde farklar oluştu. İntibak, 2000'den önce emekli olan SSK'lıları ilgilendiriyor. Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da ise böyle bir sorun yok.

13 AYRI MAAŞ VAR
1987 sonrası intibakların yapılmaması sonucu, emekli aylıklarında farklılıklar oluştu. Emekli aylıkları, 1950'den 1978'e kadar maaş yüzde 70 aylık bağlama oranıyla belirleniyordu. 1978'de ise katsayı ve gösterge sistemine geçildi. 1982'de de aylık bağlama oranı yükseldi ama eski emekliler unutulunca fark oluştu. Halen emekliler arasında 13 ayrı maaş düzenlemesi mevcut.
BİZE ULAŞIN