Et fiyatları yükseldi kasaplar işsiz kaldı

18.10.2009 Pazar
6 ay öncesine kadar 7-8 TL'den alıcı bulan, 15 gün önce ise 12 TL'ye satılmasına karşın şu an 18- 20 TL'ye çıkan kemiksiz koyun etindeki fiyat artışı, hem tüketicileri, hem de kasapları vurdu... Tüketiciler yılbaşından bu yana devam eden fiyat artışı yüzünden kırmızı ete hasret kalırken, kasaplar da adeta sinek avlamaya başladı.

ETİKETİ GÖREN KAÇIYOR

Mecburen fiyat artırdıklarını, ancak bu kez de satış yapamadıklarını söyleyen kasaplar, etiketleri görenlerin kaçarcasına uzaklaştığını belirtti. "Tezgahlar boş kaldı. Artık sadece et parçalayıp sergiliyoruz. Sonra da akşam olunca etleri toplayıp elimiz boş eve dönüyoruz" diyen kasaplar önlem alınmazsa kırmızı etin kilosunun gelecek yıl 25- 30 lirayı bulacağını ifade etti. Kasaplar, bu konuda ilgili kuruluş olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın harekete geçmesini istedi.

TEK ÇARE KURBAN BAYRAMI
Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş, Kurban Bayramı nedeniyle 1.5-2 milyon büyükbaş hayvanın besiye alındığını, bunun da arz-talep dengesini bozduğunu söyledi. Ulubaş, kırmızı et fiyatlarındaki artışın, besiye alınan hayvanların bayramda piyasaya arz edilmesiyle normal seviyeye ineceğini belirtti.
BİZE ULAŞIN