Bağdat kapısını TOKİ açacak

18.10.2009 Pazar

Irak'ın acil 500 bin konut ihtiyacı için TOKİ devreye giriyor. Türkiye'de büyük konut hamlesi gerçekleştiren TOKİ önümüzdeki günlerde girişime başlayacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 9 bakan ve işadamlarıyla yaptığı Bağdat çıkarmasının ardından 2 ülke arasında yatırım ve ticaret konusunda da önemli adımlar atıldı. Irak Milli Yatırım Komisyonu Başkanı Dr. Sami El Araji, Türk heyetiyle yapılan görüşmelerde 2 milyon konut açıkları bulunduğunu, 500 binini acilen yaptırmak istediklerini belirterek, "Buyurun bu işi siz üstlenin" dedi. Türk heyeti ise Toplu Konut İdaresi'ni (TOKİ) adres gösterdi. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, şu öneride bulundu: "TOKİ sosyal konut projelendirmesinde tecrübeli. Size danışmanlık yapabilir. Aynı zamanda İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları size teknik destek verebilir. Üstelik TOKİ'nin elinde alt, orta ve üst gelir seviyesine uygun konut projeleri mevcut. Uluslararası bir müşavirlik firmasına kredi vererek destek almak yerine Türkiye'den yardım alabilirsiniz."

'İHRACAT DA OLUR'
Eren, gazetecilere yaptığı açıklamada da, şunları kaydetti: "Burada önemli olan projelendirme safhasında bu yatırımları ele geçirmek. Onun için de TOKİ'yi önerdim. İdare, bu projeleri bir haftada bitirir. İller Bankası devreye girer ve altyapısını yapar. Az bütçeyle kıymetli işler yapabiliriz. Böylece ihale aşamasında Türk firmaların rol alması kolaylaşır. Ardından, inşaat malzemeleri ihraç etmek mümkün olur." Öte yandan TOKİ'nin Irak'ta yapılacak konutlara ilgi gösterdiği ve bu konudaki girişimlerin önümüzdeki günlerde başlayacağı belirtildi.
BİZE ULAŞIN