Türk otomotiv ihracatçıları Avrupa'ya çıkarma yaptı

19.10.2009 Pazartesi
Türk otomotiv sektörü ihracat kapasitesini artırmak için Avrupa'daki fuarları mesken tuttu. Bu fuarlardan ilki Paris'te düzenlenen Equip Auto'ydu. 21 ülkeden bin 600 firmanın katıldığı Equip Auto Fuarı'nda, 45 Türk yan sanayi firması yer aldı. Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayii İhracatçıları Birliği'ne kayıtlı (UTAYSİB) firmaların yanı sıra İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi de (İGEME) fuara destek verdi. Fuarda ayrıca, Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi (OETK) standı ile uluslararası otomotiv sektörünün temsilcilerine tanıtım yapıldı. Türkiye'nin otomotiv ihracatında ikinci sırada yer alan Fransa ile ikili ticaretin daha da artırılması gerektiğine değinen OETK Başkanı Cengiz Kabatepe, ülkemiz otomotiv endüstrisinin bu tür yurt içi ve yurt dışı tanıtım etkinlikleri ile ihracatını artırarak, dünya ticaretinden daha fazla pay alabileceğine dikkat çekti.

BELÇİKA'DA 32 FİRMA

Belçika'nın Kortjnik kentinde kapılarını 16 Ekim'de açan Bus World'de ise Temsa ve BMC gibi Türk ticari araç üreticileri dikkatleri üzerinde topladı. Bu yıl 49 ana üreticinin ürünlerini sergilediği fuara; İspanya 8 ana üretici, Belçika, Türkiye, Almanya ve Hollanda ise 5'er ana otobüs üreticisi ile katıldı. Ana üreticilerin dışında Türkiye'den 27 yan sanayi firması da fuarda stand açtı. Fuardaki önemli gelişmelerden biri, Temsa'nın yeni logosunu ve hibrid otobüsünü tanıtmasıydı. Temsa Hibrid Avenue adını taşıyan şehir içi amaçlı otobüs, çevreci yapısıyla katılımcıların dikkatleri üzerinde topladı.

EN HIZLI RENAULT MEGANE: RS
Renault'nun motor sporlarındaki tecrübesini yollara yansıttığı en son model Megane RS oldu. Türkiye'de 2010'un ilk yarısında satışa sunulacak olan Megane RS, 250 HP güç üreten 2.0 litre hacimli, turbo beslemeli motora sahip. Megane Coupe üzerinde geliştirilen RS'i kardeşlerinden ayıran sportif karoser eklentileri bulunuyor. Ancak bundan daha önemlisi yol tutuşa yönelik iyileştirmeler ve yeni sistemler. Üç farklı moda ayarlanabilen ESP sistemi sayesinde sürüş keyfine yönelik değişiklikler yapılabilmesini sağlıyor.

KİA SORENTO'DA DEV İNDİRİM
Türkiye'de son yılların en çok satılan SUV modellerinden biri olan Kia Sorento'da büyük bir indirim kampanyası başladı. 170 HP güç üreten 2.5 litrelik dizel motora sahip Sorento X-Force'un fiyatı 77.777 TL'ye indirildi.

MAKYAJLI AUDİ Q7 TÜRKİYE'DE
Lüks SUV segmentinde yer alan Audi Q7'nin makyajlı versiyonu Türkiye'de de satışa sunuldu. Yeniden tasarlanan farlarında dinamik viraj aydınlatma sistemi bulunan Q7'ye yeni güvenlik sistemleri de eklenmiş. Motorlarının verimliği de artırılan Q7'nin 3.0 TDI versiyonunun 100 km'deki yakıt tüketimi 9.1 litreye düşürülmüş. Makyajlı Q7, 102.152 eurodan başlayan anahtar teslim fiyatlarıyla satışa sunuluyor.
BİZE ULAŞIN