Servisçiler korsandan şikayetçi

19.10.2009 Pazartesi
Servis araçları konusunda velilerin ve öğrencilerin sıkıntılarının yanı sıra servisçilerin de problemleri büyük. Kayıt dışı çalışan servisçilerin ekmeklerini ellerinden aldığını söyleyen servisçiler, araçlarda uygulanan 20 yaş sınırına da karşı çıkıyor. Velilerin çocuklarını tarifesiz servislere bindirmemeleri konusunda uyaran servisçiler, özel okullardan da yakınıyor. Görüşlerini aldığımız İstanbul Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkan Vekili Halit Tayaç, problemlerini sıralarken, bunların en başında özel okulların uyguladığı ücret tarifeleri geldiğini söylüyor. Özel okulların belirlenen servis fiyatına uymadığını belirten Tayaç, "Özel okullar yüksek fiyat tarifeleri uygulayarak haksız kazanç elde etmeye çalışıyorlar" dedi. Tayaç, diğer sıkıntıları ise şöyle sıraladı:
UKOME İstanbul'da 50 bin servis araçı olduğunu açıkladı. Bunların 10 bini bize kayıtlı, diğerleri nerede bilmiyoruz.
Araçlarda yaş sınırı 20'ye çıkarıldı. İstanbul'da bu uygulama büyük sıkıntı yaratmaz. Çünkü 20 yaşında araç çok az, ama Anadolu'da büyük sıkıntı yaratır. Yaş sınırını indirmeliler.
Ayrıca zaten İstanbul'daki okullar araçların 3 yaşında olmasını istiyor. Yoksa iş vermiyorlar. Biz sürekli araç borcu ödüyoruz.
Servis ücretleri asgari ücretli çalışan biri için yüksek. Devlet burada destek olmalı. Bizim giderlerimizi düşürsünlerki, biz de bunu velilere yansıtalım. Mesela benzini bize daha ucuza verebilirler.


Fatura alın
Tayaç, velilerin çocuklarını servise yazdırırken dikkat etmeleri gereken noktaları şöyle sıraladı...
Araçlarda Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin imzasını taşıyan tarifeler bulunmalı.
Tarifesi olmayan servisleri ve yüksek ücret isteyen okulları veliler Ulaşım Daire Başkanlığı'na ya da Servis Araçları Odası'na şikayet etsinler.
Hizmet karşılığında fatura istesinler.
Bu araçların hangi kuruma bağlı olduklarını bilsinler.
Servisin bütün koltuklarında emniyet kemeri olup olmadığına dikkat etsinler.
Araç ilköğretim okulu servisi ise rehber personel bulundurma zorunluluğu var.
Ayrıca araçta okul taşıtı ve dur levhaları da bulunmak zorunda.
BİZE ULAŞIN