Toptancı zam yapınca bizde mecbur kalıyoruz

20.10.2009 Salı

Gıda üreticilerinin yaptığı zam, Türkiye'nin dört bir yanındaki perakendeci esnafı etkiliyor. 'Hammaddeye zam geliyor, toptancıya yarıyor, biz zarar ediyoruz' diyor

Perakendeci esnaf, zam yapanların kendileri olmadığını söylüyor. Türkiye'nin birçok ilinden perakendecilik yapan esnaf, "Toptancılar zam yapınca biz de zamlı satmak zorunda kalıyoruz" diyor. Aydın merkezde market işleten Cüneyt Erbilek, "Satışlarımız kriz nedeniyle azaldı. Fakat toptancıların süt ürünlerine yaptıkları gereksiz zamlar nedeniyle biz de aynısını uygulamak zorunda kaldık. Toptancılar sadece süt ürünlerine de zam yapmadı. Kuru bakliyattaki fiyat artışı, müşteriyi etkiledi. Müşteri de haklı olarak buna tepki gösteriyor.

Karımız sıfıra düşer
Ancak bunun suçlusu biz değiliz. Toptancının yaptığı zammı yansıtmak zorundayız. Çünkü kazancımız zaten limitte, zam yapmazsak sıfır karla çalışmış oluruz" ifadelerini kullandı. Erbilek'e destek İstanbul'dan geldi. Eminönü esnafı, sonbaharın son günlerinde artan toptancı fiyatlarının, perakendeci esnafı tarafından ürünlere yansıtıldığını kabul ediyor. Sirkeci'de büfesi olan Tuncay Okçu, "Kaliteli sosis kullanıyorum. İyi markalar da sürekli zam yapıyor. Dolayısıyla ben de sosisli sandviçin fiyatını artırmak zorunda kalıyorum. Müşteri de fiyatlardaki oynaklık nedeniyle büfemize bir daha gelmiyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Zam yapmadan satmayı da denedik ancak sürekli zarar ettiğimizi gördük. Lütfen toptancılar ve büyük markalar biraz insaflı davransın. Zamlar artarsa sadece onlar değil zincirleme olarak hepimiz kaybederiz. Krizin etkisinin azalmaya başladığı bugünleri fırsat bilen toptancılar, bu tutumun zararını görecek" diye konuşuyor. Yetkililere duyurulur.

BİZE ULAŞIN