Ortak ATM tuzağı

21.10.2009 Çarşamba
Bankaların ortak ATM kullanma kararı vatandaşı sevindirdi. Herkes bankasının ATM'sini aramaktansa her gittiği yerden para çekeceğini düşündü. Tabii ki öyle olacak ama işin detayında bakın neler yaşanıyor. Vatandaşlar tam bilgilendirilmediği için mağdur ediliyor. Yaygın hizmetin maliyeti, faturası yine vatandaşa kesiliyor. Bilgilendirilerek yapılmasa vatandaş da razı aslında.

Komisyonu ne kadar
Çalıştığım kurumun anlaşmalı olduğu bankanın Bakırköy merkezde bile bankamatiği yok. En yakın bankamatik İncirli caddesi üzerinde. Dolayısıyla bazen acil durumlarda başka bankaların bankamatiklerinden de para çekebiliyoruz. Ortak kullanıma açıldıktan sonra o bankanın ATM'sinden 20 TL para çektim. En fazla 1.5 TL komisyon olur diye düşünüyordum. Ertesi gün bankamatikten kontrol ettiğimde tam 4.5 TL kesildiğini gördüm ve hayretler içerisinde kaldım. Gözlerime inanamadım %22.5 komisyon alınmıştı. Bankacılık Düzenleme Üst Kurulunun bu konuya el atarak en azından kartın ait olduğu bankanın dışında para çekilirse ne kadar komisyon kesileceğini bankamatikten görebilmemize olanak sağlayacak bir düzenleme yapılmasını istiyorum. En azından bankamatikten para çekilirken ne kadar komisyon alınacağını bilirsek para çekme işlemini iptal edebiliriz. Yalçın ÇETİN

Maratoncu öğrenciler
Bu da bize özgü eğitim işte. "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" sözünden hareketle mi, yoksa yöneticilerin ne yapacağını bilmemesinden mi belli değil. Ama sonuçta, minikler sabah sırtlarında çantaları yola düşüyor ve okula ulaşmaya çalışıyor. Fotoğrafta yüzleri gülüyor. Ama siz onları bir ay sonra görün, Samsun'un Tekkeköy ilçesine bağlı Kibarlar köyü öğrencileri bunlar. Köylerine 5.5. kilometre ilerideki okula gidip geliyor, günde 11 kilometre yol yürüyorlar. Okul yatılı olduğu için servisleri kaldırılmış. Ya yatılı okursun ya yürürsün demişler. Kaymakam Ali Candan, mevzuatı uygulanmak zorunda olduğunu söylüyor.

Uçak var servis yok
Adıyaman kent merkezine 24 kilometre uzaklıktaki havaalanına gidiş ve gelişleri sağlayan servisler kaldırıldı. Hat ihale edilmiş ama firma şartları yerine getirmediği için henüz işe başlayamamış. Peki o firmadan, yeterlilik belgesi istenmedi mi? Vatandaş, Adıyaman Havaalanına kadar gidiyor ama oradan şehre ulaşmak için eşinden dostundan medet umar hale getiriliyor. Tamam Adıyamanlılar bir çare bulsa bile şehre giden yabancılar ne yapacak? Onlar da, uçak biletine ödediği para kadar daha ödeyip anca varacak şehre.

DSİ: Erken bitirilecek'
Samsun'a bağlı Atakum'daki dere ıslah çalışmaları ve istinat duvarları yapımı işinin yüklenici firma tarafından yarım bırakıldığına dair haber yaptık. Belediye Başkanı Metin Burma çalışmaların yarım bırakıldığını, geçmişte yaşanılan felaketlerin beldesinde de meydana gelebileceği uyarısında bulundu. DSİ Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği konu ile ilgili açıklama gönderdi. DSİ yaptığı açıklamada Çatalçam Deresi ıslah çalışmalarının fiziken yüzde 94 oranında bitirildiğini, projenin ödeneğinin artırıldığını ve bugüne kadar da ödeneğin büyük kısmının kullandırıldığını söylüyor. DSİ ayrıca sözkonusu projenin bitiş tarihinin 31.12.2011 olmasına rağmen, tüm çalışmanın 2009 yılı sonuna kadar tamamlanarak projenin 2 yıl önceden tamamlanacağı müjdesini de veriyor.

Balık neden pahalı
Biz vatandaş olarak balık sezonu açıldığında umutla bekliyoruz. Kırmızı etin zaten yanına yaklaşılmıyor. Balık fiyatları da neredeyse etle aynı. Bir kilo hamsi 8 TL olur mu? Bakıyoruz Trabzon'da, Rize'de 2 TL. İstanbul'a ulaşıncaya kadar bu kadar maliyet çıkar mı? (Ali Ekber)

Kaldırım işgali
Beşiktaş Balmumcu'daki Plaza Oteli'nin önünden aşağı doğru yürümek mümkün değil. Yaya kaldırımı yok. Önce otel yok etmiş, sonra da galericiler. Öyle araç bırakıyorlar ki 3 karış olan yaya kaldırımı tamamen kapanıyor. Çağdaş Beşiktaş'ta yayanın yeri yok mu?
BİZE ULAŞIN