Sahte 'SGK'memurlarına dikkat!

22.10.2009 Perşembe
Son günlerde kendine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) görevlisi süsü veren bazı sahtekarlar; işveren, sigortalı ve emeklileri kandırmaya yönelik eylemlerde bulunuyor ve dolandırıyor. Bu yüzden siz okurları uyarmak istiyorum. Aman bu sahtekarlara fırsat vermeyin... Emekli bir vatandaşın evine giden bazı şahıslar, kendisine KEY ödemesi yapılabilmesi için gerekli olan formun yer aldığını belirttikleri zarfın SGK tarafından gönderildiğini belirterek, ulaşım bedeli olarak 10 TL tahsil etmişler. Emeklinin 10 YTL'sine bile göz diken bu sahtekarlar utanma nedir bilmiyor SGK, ödemeli zarf göndermiyor. SGK tarafından aylık ödenmekte olan emekli, dul ve yetimlere gönderilen her türlü gönderi PTT vasıtasıyla yapılmakta. Bunların bedeli ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta. SGK'nın ödemeli zarf göndermesi gibi bir şey söz konusu değil. Bu durumla karşılaşırsanız sizin paranıza göz diken bu sahtekarları "ALO 155" hattına ihbar edin.

Askerdekiler yerleştirmeye başvursun!
* 2008- KPSS'ye girdim. 92 puan aldım. Geçen günkü yazınızda gelecek ay 6 bin personel alınacağından bahsettiniz. Benim askerliğimin bitmesine 3 ay var. Tercihte bulunsam atamam yapılır mı? Y.U/ İstanbul
Sevgili okurum. Eğer önümüzdeki ay ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeye başvurur ve herhangi bir kamu kurumuna yerleştirilirseniz askerliğinizi müteakip yerleştirildiğiniz kuruma dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Ancak bu kurum tarafından atamanız yapılabilir. Yapmazlarsa yargı süreci ile atamanız yapılır. Bu yüzden gelecek ayki yerleştirmelerde tercihte bulunun .

Sorular Cevaplar
2 ay daha çalışmanız gerekiyor
* 10 aydır bir dokuma fabrikasında çalışıyorum. Yıllık izin kullanabilir miyim? Ahmet K/ Kayseri
Ahmet Bey, İş Kanunu'na göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Sizin yıllık izine hak kazanmanız için 2 ay daha çalışmanız gerekmektedir.

Bağ-Kur'un 53 yaş şartına tabisiniz
* 21.02.1971 doğumluyum. SSK girişim 15.05.1990. Adıma toplam 390 gün prim yattı. Askerden geldikten sonra 25.4.1993 tarihinden itibaren esnaflıktan dolayı Bağkur'a geçmek zorunda kaldım. Hiç ara vermeden de ödemeye devam ediyorum. Bağkur'dan ne zaman emekli olabilirim. SSK'ya geçersem daha erken emekli olabilirmiyim. B.ERGİN-Kocaeli
Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Askerliği öderseniz 52 yaşınızda 21.2.2023 tarihinde, askerliği ödemezseniz 21.2.2024 tarihinde emekli olabilirsiniz. Esnaflığı bırakıp 3,5 yıl (1260 gün) zorunlu SSK ödemeniz halinde yine 52 yaşınızda SSK'dan emekli olabilirsiniz. SSK'ya geçerseniz askerlik borçlanmasının sizin için erken emekli olmanıza faydası olmaz.
BİZE ULAŞIN