SPK'dan Doğan'a suç duyurusu

22.10.2009 Perşembe

Savcılığa yapılan başvuruda, Doğan Grubu'nun yüksek fiyatlı kağıt ithalatıyla küçük yatırımcıyı zarara uğrattığı öne sürülüyor...

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, İmre Barmanbek ile Ali Rıza Temuroğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şüpheliler hakkında yurt dışındaki vergi cenneti ülkelerde tabela şirketler üzerinden yüksek fiyatla kağıt ithalatı yaparak küçük yatırımcıları zarara uğrattıkları iddia edildi.

Yüksel bedeller
SPK avukatlarınca dün, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadi Yoldaş'a sunulan dilekçede, Aydın Doğan ve diğer şüphelilerin Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet suçundan cezalandırılması istendi. SPK suç duyurusunda bulunulması kararıyla ilgili geçen ay sitesine koyduğu bültende, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. (Hürriyet) ve Milliyet Gazetecilik A.Ş.'nin (Milliyet), (Yeni unvanı Doğan Gazetecilik A.Ş.) ihtiyacı olan gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin doğrudan üretici/ satıcı firmalar yerine, gazete kağıdı ve baskı malzemesi tedarik işlemlerine fiili olarak herhangi bir katkısı bulunmayan ve Doğan ailesine ait Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited unvanlı şirketler üzerinden üretici/satıcı birim fiyatlarından daha yüksek bedellerle ithal edildiği kaydedilmişti. Bültende, Hürriyet ve Milliyet'in gazete kağıdı ve baskı malzemesi birim maliyetlerinin karşı edim olmaksızın yükseltildiği belirtilmişti.
BİZE ULAŞIN