Pompa vurgunu

23.10.2009 Cuma

İkinci bir depo yaptırarak uzaktan kumanda ile 'müşterisine göre' kaçak akaryakıt satan istasyonlara 30 ilde operasyon yapıldı. 200 kişi gözaltında

Jandarma 30 ayrı ilde eş zamanlı olarak 100'e yakın akaryakıt istasyonuna operasyon düzenledi. Kurdukları düzenekle kaçak akaryakıtı yasal olanı ile birlikte sattıkları iddia edilen 200'ün üzerinde bayi ve istasyon görevlisi gözaltına alındı. Vurgunun boyutunun 500 milyon doları bulduğu iddia ediliyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla çalışma başlatan güvenlik güçleri, 30 ilde 'By-pass' adı verilen operasyonu başlattı.

KUMANDALI DEPO

Akaryakıt istasyonlarında vergi denetçileriyle birlikte inceleme yapan jandarma ekipleri, bazı istasyonlarda, içerisinde ulusal marker bulunan akaryakıt ile kaçak akaryakıtın satılmasını sağlayan elektronik düzenekler ele geçirdi. Söz konusu düzeneğin, uzaktan kumanda cihazı ile çalıştığı ve araçlara akaryakıtı veren istasyon görevlisinin müşterinin durumuna göre elindeki kumanda cihazını kullanarak, bazen kaçak, bazen de yasal akaryakıtı verdiği tespit edildi.

VERGİ DE KAÇIRILDI

Akaryakıt kaçakçılarının aynı zamanda, yazar kasalarda elektronik yazılım kullanarak vergi kaçırdıkları da yapılan çalışmalarla belirlendi. Yazar kasalara 'sahte mali hafıza' monte eden şüphelilerin, akaryakıt satışı sonrasında yine uzaktan kumanda cihazı ile istedikleri zaman gerçek mali kağıtlarla yasa dışı fatura düzenledikleri bildirildi. Hazırladıkları yazılımın internet üzerinden istenildiği zaman dışarıdan da müdahaleye imkan verdiği, herhangi bir durumda sahte mali hafıza içerisindeki bilgilerin silindiği ortaya çıktı.

KAZI YAPILDI
Operasyon kapsamında Ankara'da bir benzin istasyonunda kaçak depo tespiti için kazı yapıldı. Jandarma ekiplerinin kontrolünde benzin istasyonunun çevresi kazıldı.
BİZE ULAŞIN