Kredi kartı borçluları için yeni yasa geliyor

24.10.2009 Cumartesi

Kart barışı yasası eski borçları kapsadığı için istenilen neticeyi vermedi. Meclis'e sunulan yeni teklif tüm borçluları kapsıyor ve borç tüketici kredisine dönüşüyor

Kredi kartı borcu olanlara Meclis'ten bir müjdeli haber daha geliyor. Hazırlanan yeni yasa teklifi sadece icralık olanları değil, tüm borçluları kapsayacak ve kart borcunu tüketici kredisi haline getirip 24 aya bölünmesini sağlayacak Geçtiğimiz ay sona eren ve 'kart barışı' olarak bilinen yasa sadece icralık duruma düşmüş olanların borçlarını yapılandırmıştı. Oysa yaklaşık 9 milyon vatandaşın, asgari tutarı ödemesinden doğan ve sürekli faiz işleyen borçları bulunuyor. Yüksek faizler nedeniyle ödenemeyen kart borçlarını ödenir hale getirecek yeni bir yasa teklifi Meclis'e sunuldu. Tüketicilerden milletvekillerine gelen yoğun şikayetler dikkate alınarak hazırlanan yasa teklifinde, kredi kartı borçlarının 24 ayı geçmemek üzere tüketici kredisine çevrilmesi amaçlanıyor. Yetkililerin, 'tüketici kredisi çekilerek kredi kartı borçlarının kapatılması gerektiği' yönünde uyarıları olduğuna dikkatin çekildiği yasa teklifinde, kredi kartı borcu olan vatandaşlara bankalar tarafından tüketici kredisi verilmediği hatırlatıldı. Teklifin yasalaşması halinde bankalar ile vatandaş arasında 'kart barışı' sağlanması hedefleniyor.

24 aylık vade
Yeni yasa teklifi, kredi kartı borçlarının 24 aylık vadeyi geçmemek üzere tüketici kredisine dönüştürülmesini öngörüyor. Borcu tüketici kredisine dönüştürülen kredi kartının, tüketici kredisi ödemeleri bitinceye kadar kullanılmamasını da içeren teklifin; hakkında ihtar çekilmiş, icra takibi başlatılmış, varlık şirketlerine devredilmiş borçlar için de uygulanması öngörülüyor.
BİZE ULAŞIN