İşçilerin maaşına ne kadar haciz gelebilir?

Pazar 26.10.2009
* Bir fabrikada işçi olarak çalışmaktayım. Piyasaya ve bankalara borcum var. Kıt kanaat ödemeye çalışıyorum. Ödeyemezsem maaşıma haciz gelebilir. Ücretimin hepsi haciz edilebilir mi? Gelirse evimin ihtiyaçlarını nasıl karşılarım? Metin Yıldız/İstanbul
Ücret, işçinin yaşamını sürdürebilmesi için en önemli geçim kaynağı. Bu yüzden 4857 sayılı İş Yasası, işçinin ücretine bazı önemli güvenceler getirmiş durumda. İş Kanunu'nun 35. maddesine göre, işçinin aylık ücretinin dörtte birinden fazlası haczedilemiyor veya başkasına devir ve temlik olunamıyor. Ancak işçinin bakmakta olduğu aile üyeleri için yargıç tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değil. Ayrıca nafaka borcu alacaklılarının hakkı da saklı. Yani bir başka deyişle işçinin ücretinden nafaka borçlarının ödenmesinde herhangi bir haciz sınırlandırılması sözkonusu değil. Eğer sizin ücretinize belirtiğiniz sebeple haciz gelirse ücretinizin dörte birinden fazlasına haciz konulamayacak.

Saatlik izinler yıllık izinden düşülmez!
* Memur olarak çalışıyorum. Saatlik aldığımız izinlerin toplamı 8 saat olunca yıllık izinden düşer mi? Amir bu şekilde yıllık izinden 9 günümüzü indirdi. Bu uygulama doğru mu? Bu konuda bilgi vermeniz mümkün mü? Cüneyt Güneş/İstanbul
Saatlik izinlerin toplanıp yıllık izinden düşülmesi Devlet Memurları Kanunu'na göre mümkün değil. Amirinize yapılan bu uygulamanın doğru olmadığını hatırlatın.

Kara Kuvvetleri uzman erbaş alacak
Kara Kuvvetleri Komutanlığı çeşitli branşlarda uzman erbaş alıyor. Alımlar en az lise ve dengi okul mezunu, hâlen askerlik hizmetini yapmakta olan veya başvuru tarihi itibarıyla terhisinden 3 yıl süre geçmemiş olan adaylar arasından yapılacak. Bu şartlara sahipseniz 11 Kasım 2009 saat 17.00'a kadar www. kkk.tsk.tr internet adresinden başvuruda bulunabilirsiniz . İş arayanlara duyurulur.

Sorular Cevaplar
* 01.01.1967 doğumluyum. 9.4.1988 SSK girişliyim. Toplam 4255 gün prim ödemem bulunmakta. Ne zaman emekli olbilirim. Teşekkür ederim. Servet Koç
SSK'dan 50 yaş ve 5375 gün şartlarına tabisiniz. Eksik olan 1120 prim gün sayısını da tamamlayarak 50 yaşınızın dolacağı 01.01.2017 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparak ödemeniz halinde 01.01.2016 yılında emekli olabilirsiniz.

* 1964 doğumlu, 1.1.1987 SSK girişim var. Ne zaman emekli olabilirim. Eksik günlerimi isteğe bağlı ödeyebilir miyim? Ayhan Ateş
SSK girişinize göre, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı yazmamışsınız. 5375 prim gün sayınız tamamlanıp 50 yaşınızı dolduracağınız 2014 yılında (doğum tarihinizin gün ve ayına göre) emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparsanız emekliliğiniz tam bir yıl öne çekilir. Eğer eksik olan günleriniz 1260 günden (3.5 yıl) az ise isteğe bağlı ödemenizin bir zararı olmaz.
BİZE ULAŞIN