Dünya devleri liderlik hikayelerini anlatacak

26.10.2009 Pazartesi

Bir dönem dünyanın en büyük ülkelerini yöneten liderler, Sinpaş'ın düzenlediği organizasyonda buluşuyor. Konferansın yıldızı ise ABD eski Başkanı Bill Clinton

Dünya liderleri Sinpaş Bosphorus Conference'da bir araya geliyor. Eski ABD Başkanı Bill Clinton ve eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, 2 Kasım'da gayrimenkul firması Sinpaş'ın 35'inci yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansa katılmak için, Türkiye'de buluşuyor. Takvim'in 3 ay önce duyurduğu devler buluşmasında, bir dönem dünyaya yön veren liderler, yorucu ve zorlayıcı faktörlere rağmen başarılı liderlik hikayelerini katılımcılarla paylaşacak. 'Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik' temalı konferansta, ayrıca Türkiye'nin jeopolitik önemi ve AB ilişkileri, Türkiye'de modern şehirleşme gibi konular işlenecek.

200 BİN EURO ALIYOR

Dünyaca ünlü konuşmacılar arasında en popüleri olan Clinton'ın Sinpaş'tan konferans için ne kadar para alacağı açıklanmazken, Clinton'ın bu tür konferanslar için 200 bin euro aldığı biliniyor. New York merkezli Harry Walker ajansının resmi konferans konuşmacısı olan Clinton'ın konferanslardan yıllık kazancının ise 5 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor. Sinpaş'ın TABA VE EPD işbirliği ile gerçekleştirdiği konferansta, Sinpaş Grubu Başkanı Avni Çelik ve Türk-Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Uğur Terzioğlu da konuşmacı olarak katılacak.

GURULARA YILDA 16 MİLYAR $ ÖDENİYOR
Dünyada, gurulara yılda 16 milyar dolar ödeniyor. Konuşmacı sektörünün lideri ise ABD. Dünyadaki guruların yüzde 90'ının ABD vatandaşı olduğu söyleniyor. Konferans ve guru pazarının büyük kısmı, 500'e yakın irili ufaklı konuşmacı ajansı tarafından kontrol ediliyor. Konuşmacı ajanslarının en ünlüleri arasında ise ilk akla gelenler Harry Walker, Washington Speakers.

TAKVİM 3 AY ÖNCE DUYURMUŞTU
Bill Clinton'ın Türkiye'ye konferans için geleceğini, Temmuz ayında gazetemiz TAKVİM birinci sayfasından duyurmuştu. Haberimizde belirttiğimiz gibi Clinton 3 ay sonra Türkiye'ye gelerek Sinpaş organizasyonunda konferans verecek.

YENİ MESLEK KONUŞMACILIK
Son yıllarda parlayan mesleklerin başında konferans konuşmacılığı, diğer ismiyle guruluk geliyor. Konferans sektörü, Türkiye'de de hızlı büyüyor. 9 yıl önce Türkiye'de iki ya da üç konferans düzenlenirken bu sayı son zamanlarda 100'e ulaşmak üzere. Firmaların konferans bütçesi 400 milyon lirayı buluyor.
BİZE ULAŞIN