Rusya'ya ihracat kanat'lanacak

Rusya'ya ihracat kanat'lanacak
18.01.2010 Pazartesi

Başbakan Erdoğan'ın Moskova ziyareti meyvelerini vermeye başladı. Rusya, ABD'den aldığı klorlu tavuklardan vazgeçip, Türkiye'den 500 bin ton ithalat yapacağını bildirdi

ürk beyaz et sektörünün Rusya hayali gerçek oluyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti, beyaz et sektörüne yaradı. Rusya'nın Türkiye'deki beyaz et sektöründen yılda 500 bin tona kadar alım yapabileceğini bildirmesi Tarım Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Rusya, tavuk ithalatının yüzde 70'ini ABD'den karşılıyor. Ancak bu ürünler klorlu olduğu için ülkede beğenilmiyor. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gelen talebin karşılanması için beyaz et üreticileri ile bir araya geldi. Eker, önümüzdeki günlerde Rusya Tarım Bakanı'nın kendisini ziyarete geleceğini, bu ziyarette kapsamlı bir tarım anlaşmasının imzalanacağını açıkladı. Rusya'nın küçümsenmeyecek bir talepte bulunduğuna dikkat çeken Eker, "Biz, siyasi irade olarak görüşmeleri yaptık, karşı tarafın talebini aldık. Şimdi özel sektör, imkanlarını değerlendirecek" dedi. Tarım Bakanı ile görüşmelerinin ardından Türkiye'deki sayılı tavuk üretim tesislerini gezen Rus ekip, işletmelere tam not verdi.

ABD'nin ürünleri klorlu
Banvitaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Rusya'nın tavuk ithalatının yüzde 70'ini ABD'den karşıladığını, ancak bu ürünlerin büyük bölümünün klorlu olduğunu söyledi. Görener, Türkiye'nin tek seferde 300 bin ton ithalat yapacak kapasitesi bulunduğunu vurguladı.

But seviyorlar
Yılda kişi başı 24 kg tavuk tüketilen Rusya'da en çok but seviliyor. Rusya'nın ithalatında kalçalı but türevleri yüzde 85 pay alırken, bütün piliç yüzde 5'lik paya sahip.

Satışımız çok az
Türkiye, 2009'da 1 milyon 255 bin ton beyaz et üretti. Kişi başına yıllık tüketim 17 kilo oldu. Üretimin 1 milyon 175 bin tonunu iç pazara satan sektör, 80 bin ton tavuk eti, 32 bin ton tavuk ayağı, 874 ton da hindi etini ihraç etti. Irak, İran ve Türki Cumhuriyetler'e ihracat yapılıyor.

GÜNEYDOĞU PETROL KAYNIYOR


İKİNCİ EL OTOMOBİLDE FİYATLAR YÜKSELDİ

KAMUDA İŞ FIRSATI!

İŞÇİLER SENDİKAYI BASTI!

HANGİ İLLERDE İŞ ARANMALI?

EVİNİZİN DEĞERİ NE KADAR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EKONOMİDE YILIN OLAYLARI
BİZE ULAŞIN ; ;