Esnaf barış istiyor

Esnaf barış istiyor
20.01.2010 Çarşamba

1 milyonu aşkın esnaf, sigorta ve prim borcunu ödeyemiyor. Kendileriyle de 'barış'ılmasını bekleyen esnaf, 'borcumuz yapılandırılsın, sıfır faizle 48 ay taksit imkanı getirilsin' diyor

Ekonomik krizden yara alan esnaf borç batağında! Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) istatistiklerine göre; yurt genelindeki 2 milyon 226 bin 797 esnaftan 1 milyon 669 bin 130'unun sigorta ve prim borcu bulunuyor. Vadesi geldiği halde ödenmemiş olan prim borçları ile sosyal güvenlik destek primi borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Yeni bir düzenleme yapılarak, esnaf ve sanatkarlarımızın borçları en az 48 ay vade ve sıfır faizle taksitlendirilmelidir" dedi.

Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı'ndan emekli oldukları halde bakkal, kasap, manav gibi ticarethane işlettiği için emekli aylıklarından kesilen 'Destek Primi'nin 1999 yılından beri tahsilatının takip edilmediğini anlatan Palandöken, "Bu borç sadece esnafın hatasından kaynaklanmıyor. Zaman içerisinde biriken borçların bir kalemde ödenmesi de mümkün değildir" diye konuştu. Bağ-Kur'daki en düşük aylığın 476 liradan 538 liraya çıktığını, bu aylığın 75 lirasının sosyal güvenlik destek primi olarak kesildiğini vurgulayan Palandöken, esnaf ve sanatkarın üzerindeki yükün bununla da kalmadığını belirterek, şunları kaydetti: "Emekli maaşlarından kesilmesi gereken primi kesintileri, yıllarca maaşlardan doğrudan kesilmediği gibi borçlar biriktikten ve ödenemez noktaya geldikten sonra sigortalılara tebliğ edilmeye başlanmıştır." Geçmişte birkaç defa sosyal güvenlik destek primi ve diğer prim borçları yeniden yapılandırılarak taksitlendirildiğini söyleyen Palandöken, prim ve gecikme zamlarına uygulanan faiz oranlarının yüksek olması, bileşik bazda uygulanması ve aylık olarak ödenmek zorunda olunması sebebiyle esnafın yeteri kadar yararlanamadığını ifade etti.

HANGİ İLLERDE İŞ ARANMALI?

EVİNİZİN DEĞERİ NE KADAR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EKONOMİDE YILIN OLAYLARI

BİZE ULAŞIN