Eşi çalışan memura kötü haber

Eşi çalışan memura kötü haber
20.01.2010 13:56 Güncelleme: 20.01.2010 21:04

Eşi çalıştığı halde bunu bildirmeyen memura kötü haber. Öğretmenlere de yüzde 50 indirim. Bir iyi bir kötü haber memurlara.

Türkiye genelinde ilk kez Adana Defterdarlığınca yapılan bir çalışmada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında yapılan incelemede, eşinin çalıştığını gizlediği tespit edilenlerin, bugüne kadar aldıkları tüm ödeneklerin maaşlarından kesildiği bildirildi. Adana Defterdarı Tamer Utkucu, yaptığı açıklamada, devletin kasasından çıkan bir liralık haksız ödemenin bile yüzlerle, binlerle hatta milyonlarla çarpıldığında büyük meblağlara ulaştığını, bu parada tüyü bitmemiş yetimlerin hakkının bulunduğunu, bu hakkı korumanın da her devlet memurunun görevi olduğunu söyledi.

Bakanlığın, gelirlerin artırılması, giderlerin kısılması yönündeki genelgesi doğrultusunda çalışmalar yaparken, sadece eşi çalışmayan kamu personeline ödenmesi gereken "aile yardımı ödeneğinden" eşi çalışanların da yararlandığı yönünde kuşkuya kapıldıklarını ifade eden Utkucu, "Yaptığımız çalışmada bu kuşkularımızın yerinde olduğunu gördük" dedi.

Maaşlarını genel bütçeden alan kamu personelinin kayıtlarının tutulduğu "Say 2000" kayıtlarında, Adana il genelinde, 44 bin 111 işçi, memur, sözleşmeli ve geçici personel bulunduğunu tespit ettiklerini belirten Utkucu, "Bunun ardından aile ödeneğinden faydalananların listesini çıkardık. Bu listeleri de Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarıyla karşılaştırdığımızda, eşi çalıştığı halde aile yardımı ödeneğinden faydalananları tespit ettik" diye konuştu.

ÖĞRETMENLERE YÜZDE 50 İNDİRİM

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, öğretmenlerin sömestr tatilinde kış fiyatları üzerinden yüzde 50 indirimle tatil yapabileceklerini belirterek, "Antalya'da kişi başına 5 yıldızlı otelde 50 TL ödeyerek tatil yapabilecekler" dedi.

Bakan Günay, Rixos Otel'de düzenlediği basın toplantısında öğretmenlere sunulan tatil imkanı fırsatına ilişkin bilgi verdi. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da katıldı. Bakan Günay, Türkiye'nin bu yıl krize rağmen dünyanın önde gelen 10 turizm ülkesi arasında bir önceki yıla göre gelen turist sayısı azalmayan tek ülke olduğunu belirterek, "27 milyonu yakalarız diye düşünüyordum ama 27 milyon 44 olduk. 2010-2011 yılında sanıyorum Türkiye 30 milyonu yakalamış olacak. Kriz olmasaydı demek ki biz bu sene 28 milyonu görmüş olacaktık" dedi. Günay, bu yıl turizmden elde edilen gelirin yine yüksek düzeyde olduğunu belirtti.

"ANTALYA'DA 5 YILDIZLI OTELDE KİŞİ BAŞI 50 TL"

2009-2010 eğitim yılının bitmek üzere olduğunu belirten Günay, Türkiye'de yüz binlerce öğretmenin olduğunu ve öğretmenlere borçlu olunduğunu söyledi. Öğretmenlerin ekonomik olarak şartlarının iyi olmadığını ve toplumda desteklenmesi gerektiğini ifade eden Güney, "Arkadaşlarımız çalışmalar yaptılar. Öğretmenlerin tatil süreleri var, ama tatil alışkanlıkları ekonomik nedenlerden dolayı fazla gerçekleşemiyor. Geçen yıl iç turizme yönelik bir kampanya başlattık ve çok iyi sonuçlar aldık. O kampanyayı yenileyeceğiz. 8 Şubat'ta iç turizmde erken rezervasyon yaptırdığınız taktirde yabancı turların grupların yararlandığı imkanlardan bizim de vatandaşlarımız yararlanabilecekler. Bugün özel bir kesime dönük bir çalışma yaptık. Öğretmen arkadaşlarımız için TÜRSAB ve TÜROFED bu alanda işbirliği yaptı. Çok sayıda konaklama tesisi bu kampanyaya katıldı. Eğer bu kampanyadan yararlanmak istiyorlarsa öğretmenlerimiz Milli Eğitim Bakanlığı ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sitesine girerek başvurularını
yapabilirler. Kış fiyatları üzerinden yüzde 50'ye varan indirimlerle tatil yapabilecekler. Kış fiyatları zaten indirim sağlamış oluyorlar. Biz kış fiyatlarının da üzerinden indirim imkanı sağlamış oluyoruz" diye konuştu. Bakan Günay, her şey dahil kişi başı 50 TL ödeyerek Antalya'da 5 yıldızlı bir otelde kişi başı 250 TL ödeyerek kalınabileceğini belirtti. 3 yıldızlı otellerde bu fiyatın 20 TL'ye kadar düştüğünü ifade eden Günay, Karadeniz'de, Doğu'da, Ege'de, Akdeniz'de yine fiyatların aşağıya düştüğünü söyledi. Günay, "Antalya'da 3 yıldızlı bir otelde günlük kişi başı 20 TL olan var. Muğla'da 50 TL iki kişi olan var" dedi.


BİZE ULAŞIN