Doktora sigorta güvencesi

Doktora sigorta güvencesi
21.01.2010 Perşembe

TAKVİM Tam Gün Yasası'nın getirdiği ücret artışını dün ortaya koydu. Yasa doktorlara ücretin dışında mesleki tazminatlara karşı sigorta avantajı da getiriyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tam Gün Yasa Tasarısı'yla birlikte hekimlere, tıbbi yanlış uygulamaya karşı sigorta sistemi getirildiğini açıkladı. Akdağ, tasarıyla 110 bin hekimin zorunlu olarak sigortalanacağını belirterek, sigorta yaptırmayanlara 5 bin lira para cezası verileceğini söyledi. Sigorta primlerinin yarısının doktor yarısının da döner sermaye tarafından ödeneceğinin altını çizen Akdağ, prim ücretlerinin doktorun uzmanlık alanının risklerine göre belirleneceğini kaydetti. Akdağ, sigorta uygulamasıyla doktorları aylık en az 8.3 en fazla 62.5 TL prim ödeyeceğini hatırlattı. TAKVİM'in sorularını cevaplandıran Bakan Akdağ, şu açıklamalarda bulundu: "Doktorların yaptığı yanlış uygulamalar nedeniyle mahkemeler milyarları bulan tazminatlara hükmediyor. Bu paraları hekimin ödemesi düşünülemez. Bu nedenle biz hekimi korumak için yasayla birlikte hekimlere mesleki sorumluluk sigortası şartı getiriyoruz. Mesleki sorumluluk sigortası kanunun yasalaşmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek."

EN RİSKLİ GRUP CERRAHLAR
Sigorta prim ücretleri için 5 risk grubu belirlendi...
Birinci risk grubu: Anatomi, spor hekimliği, farmakoloji.
İkinci risk grubu: Acil tıp, dermatoloji, diş hekimliği, enfeksiyon ve psikiyatri.
Üçüncü risk grubu: Adli tıp, çocuk, dahiliye, nöroloji, onkoloji, göğüs hastalıkları, radyoloji.
Dördüncü risk grubu: Kardiyoloji, kulak burun boğaz, anestezi.
Beşinci riskli grup: (en çok riskli grup) Genel cerrahi, kadın hastalıkları- doğum, kardiyoloji, ortopedi, çocuk cerrahisi, beyin cerrahisi, estetik cerrahi, göz cerrahisi.

PRİM ÖDEMELERİ DÖNER SERMAYEDEN
Bakan Recep Akdağ'ın verdiği bilgiye göre sigorta primleri risk gruplarına göre ödenecek. Primlerin yarısını hekim yarısını çalıştığı kurum ödeyecek. Böylece hekimin cebinden aylık en az 8.3, en fazla ise 62.5 TL çıkmış olacak.

Birinci risk grubu:..........201-538 TL
İkinci risk grubu ............207-557 TL
Üçüncü risk grubu ......220-596 TL
Dördüncü risk grubu 275-771 TL
Beşinci risk grubu ..507-1.502 TL

DANA DİYE AT ETİ YEDİRİYORLAR


FULL HD 3D TV GELİYOR!

SİGARADA KAÇAK KORKUSU!

ÖĞRETMENE TATİL MÜJDESİ!

MALİYE SIKI TAKİPTE!
BİZE ULAŞIN