GDO mamaya da girdi

GDO mamaya da girdi
21.01.2010 Perşembe

Yeni yönetmelik 1 Mart 2010'a kadar yapılacak ithalatlarda, bebek mamalarında da GDO'lu ürün satışına izin veriyor. Tarım Bakanlığı, 'Kontrolleri sıkı tutuyoruz' diyor

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalarla (GDO) ilgili kamuoyunda devam eden tartışmalara bebek mamaları da eklendi. 1 Mart 2010 tarihine kadar yapılacak ithalatlarda bebek mamalarında da GDO'lu ürünler satılabilecek. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, 26 Ekim 2009'dan önce kontrol belgesi alınan ürünlerin ithalatında, AB kriterlerine uygun olması halinde uygulanacak istisnaların kapsamını genişletti. Buna göre; AB kriterlerine uygun olması şartıyla 'GDO'lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır' hükmü uygulanmayacak. Resmi gazetenin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik, tüketici derneklerinin tepkisine neden oldu. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Engin Başaran, "İnsan sağlığı hatta bebeklerimiz sağlığını gözardı etmemeliyiz. Uygulamayı doğru bulmuyorum. Bu uygulamanın geri çekilmesi gerekiyor. Annelere de bebeklerini geleneksel yollarla ve doğal besinlerle beslemelerini öneriyorum" diye konuştu.

'DENETİM YAPIYORUZ'
Tarım Bakanlığı yetkilileri yeni yönetmeliğin sadece, GDO yönetmeliğinin bulunmadığı dönem ile Danıştay tarafından yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulduğu süreçte ürününü ülkeye sokmak için kontrol belgesi almış kişilerin mağduriyetini gidermek amacı taşıdığını anlattı. GDO'lu ürünlerin denetim ve kontrolünün kendilerinde olduğunu hatırlatan Tarım Bakanlığı yetkilileri, yönetmeliğin, ürünlerin 1 Mart'a kadar girişine izin verdiğini, AB'deki kriterlere uyma koşulu getirdiğini vurguladı. Bebek mamaları ve diğer ürünlerde denetimin devam edeceğini, Bakanlığın bu ürünleri laboratuarda analiz yaptırabileceğini söyleyen yetkililer şunları kaydetti: "AB ülkeleri bebek maması veya diğer ürünlerde hangi kriterlere uyuyorsa, biz de onu yapıyoruz. Üstelik, denetimi de sıkı tutuyoruz."

'GÜMRÜĞE TAKILANLARA GÜN DOĞDU'
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın bu son uygulaması, 26 Ekim 2009'dan önce kontrol belgesi alınan ürünlerin ithalatında 1 Mart 2010 tarihine kadar bebek mamalarının da serbestçe geçişine izin veriyor. 20 Kasım 2009'daki değişiklik ile kontrol belgesi alanlara ithalatta kolaylıklar sağlanmasına yönelik maddeler bulunuyordu. Uzmanlar bu değişikliği, 'gümrükte takılan ürünlerin geçişine izin verilmesi' olarak yorumluyor.

'YASAKTIR' HÜKMÜ VARDI
Yönetmeliğin 5. maddesinde, 'GDO'lu ürünlerin, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılması yasaktır' hükmü bulunuyor. Ancak yeni yönetmelik, AB kriterlerine uygun olmak şartıyla bu hükmün uygulanmasını ortadan kaldırıyor.

DANA DİYE AT ETİ YEDİRİYORLAR


FULL HD 3D TV GELİYOR!

SİGARADA KAÇAK KORKUSU!

ÖĞRETMENE TATİL MÜJDESİ!

MALİYE SIKI TAKİPTE!
BİZE ULAŞIN