Piyasalar karıştı

Piyasalar karıştı
21.01.2010 11:08 Güncelleme: 21.01.2010 11:09

Bankalararası piyasada satışta dolar kotasyonları en düşük 1,4740 lira, en yüksek 1,4760 lira seviyesinde bulunuyor.

Dolar kotasyonları saat 09.05 itibarıyla alışta en düşük 1,4680 lira, en yüksek 1,4700 lira, satışta en düşük 1,4740 lira, en yüksek 1,4760 lira seviyesinde işlem görüyor. İstanbul serbest piyasada da dolar 1,4750, avro 2,0790 liradan güne başladı.

Euro/dolar paritesindeki düşüşün yarattığı baskı ile yükselen ancak IMF beklentileri ile yükselişi sınırlanan dolar/TL'de, bugün yönü yine euro/dolar paritesi ve IMF ile ilgili gelişmeler belirleyecek. Reuters'ın aldığı bilgilere göre Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın dün akşam akademisyen ve köşe yazarları ile gerçekleştirdiği toplantıda, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeleri sürdürülen anlaşma için, "Olabilir de olmayabilir de. Zaruri değil. Yakında göreceğiz" dediği belirtildi.

HSBC stratejisti Fatih Keresteci, "Son günlerde Türk mali piyasalarını güçlü kılan ve yurt dışındaki olumsuzluktan koruyan IMF anlaşması ihtimaline ilişkin olarak bu sabah Reuters'tan geçen haber biraz cesaret kırıcı. Bakan Babacan'ın IMF anlaşmasının zaruri olmadığı yönündeki açıklaması olumlu beklentileri azaltabilir. Bu nedenle son günlerde göreceli olarak daha iyimser bir seyir izleyen Türk mali piyasaları bu özelliğini kaybedip bir miktar satış baskısına maruz kalabilir. Euro/dolar paritesinin düşüşünü sürdürmesi dolar/TL üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyordu. Babacan'ın açıklaması kur üzerinde yukarı yönde ek bir baskıya yol açabilir" dedi.

Çin'de büyümenin 2007 yılından beri en yüksek seviyeyi yakaladığını ancak büyümeyi sınırlayıcı tedbirlere yönelmesinin dünya ekonomisi için hâlâ kaygı oluşturduğuna dikkat çeken bir bankanın döviz masası yöneticisi, "Açıklanan bilançolara baktığımızda öyle piyasalara ralli yaşatacak bir sürpriz şu ana kadar gelmedi. Gün içinde dolar/TL yine yurt dışı piyasaların etkisinde kalacak gibi duruyor. Yunanistan tahvillerinden kaçış hızlandı. Diğer Avrupa ülkelerine ilişkin sıkıntılar da söz konusu. Euro/dolar paritesinde önümüzdeki günlerde 1.40 seviyelerinin altına inebiliriz. Dolar/TL'de de IMF beklentisi baskısına rağmen hâlâ sınırlı bir yükseliş olabilir gibi duruyor. Euro/dolar 1.40'ın altına gelirse kur 1.49'a kadar çıkabilir" dedi. Aynı bankacı, Babacan'ın açıklamasına yönelik olarak ise "Sürpriz bir açıklama değil bence, bir hareket yaratacağını sanmıyorum" dedi.

Dolar/TL geçen hafta, euro/dolar paritesinin 1.4550 seviyesinin üzerini test etmesi ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın IMF ile "gün ya da hafta" süresinde gelişme kaydedilebileceğini açıklamasıyla 16 Ekim 2009'dan beri en düşük seviye olan 1.4430 seviyesinin altını test etmişti.

IMF HAFİF YÜKSELİŞLE AÇILDI
İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dün kapanışa göre 33,27 puan artarak 55.502,47 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,06 oranında değer kazandı.

FAİZ CEPHESİ
Gösterge faizde genel olarak yatay bir seyrin hakim olduğunu söyleyen bir bankanın tahvil-bono masası işlemcisi, "Gösterge faiz yüzde 8.50 seviyesinin altına inemezse yönünü yukarı yüzde 8.70 seviyesine çevirebilir. Yurtdışı piyasaları takip edeceğiz gibi görünüyor. IMF açıklamaları artık etkilemiyor" dedi. Tahvil/bono piyasasında 16 Kasım 2011 itfalı yeni gösterge tahvilin bileşik faizi bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 8.60/8.51 seviyesindeydi.
BİZE ULAŞIN