Piyasalarda Obama şoku

Piyasalarda Obama şoku
22.01.2010 10:39 Güncelleme: 22.01.2010 17:20

Global piyasalardaki değer kaybının etkisiyle dolar TL karşısında değer kazandı. Borsa'da şok düşüş yaşandı.

Bankalararası piyasada satişta dolar kotasyonları en düşük 1,4850 lira, en yüksek 1,4880 lira seviyesinde bulunuyor. Dolar kotasyonları saat 09.10 itibarıyla alışta en düşük 1,4800 lira, en yüksek 1,4820 lira, satışta en düşük 1,4850 lira, en yüksek 1,4880 lira seviyesinde işlem görüyor. İstanbul serbest piyasada da dolar 1,4860, avro 2,0970 liradan güne başladı. Kapalıçarşı'da 1,4800 liradan alınan dolar 1,4860 liradan satılıyor. 2,0900 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,0970 lira olarak belirlendi. Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1,4780 lira, avronun satış fiyatı ise 2,0820 lira olmuştu.

BORSA DÜŞÜŞLE AÇILDI

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dün kapanışa göre 766,97 puan düşerek 54.534,21 puan seviyesinde açıldı. Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 1,39 oranında değer yitirdi.

GLOBAL PİYASALARDA OBAMA ETKİSİ
ABD borsaları Başkan Barack Obama'nın bankalara ilişkin kârlarını daraltacak ağır kısıtlamalar içeren tasarısıyla Ekim'den bu yana görülen en büyük günlük yüzdelik düşüşü gördü. Beklenenden güçlü son çeyrek sonuçları açıklamasına rağmen, Goldman Sachs'ın da aralarında bulunduğu bazı büyük bankaların hisseleri önemli ölçüde değer kaybetti. Bankaların kendi paralarıyla yatırım yapma biçimlerini sınırlayan tasarının ardından Goldman Sachs hisseleri yüzde 4.1, JP Morgan Chase yüzde 6.6, Morgan Stanley yüzde 4.2, Citigroup yüzde 5.5 ve Bank of America yüzde 6.2 değer kaybetti. Obama'ya göre artık bankaların özel kâr için hedge fonlarına sahip olma, sponsor olma ya da yatırım yapmalarına izin verilmemeli. Bir şirketin piyasalarda oynamak için kendi parasını kullanması demek olan özel işlemler, bazı büyük bankalar için gelir üreten motor haline gelmişti. Önerinin Kongre'de onaylanması gerekiyor. Diğer piyasalarda da Obama'nın açıklaması üzerine güvenlik arayışları nedeniyle dolar düşerken hazine bonoları yükseldi. Asya borsaları, Obama'nın bankalar için tasarladığı kısıtlamaların yatırımcıların riskli varlıklara duydukları iştahı azaltmasıyla bugün düştü, emtia fiyatları geriledi, dolar zayıfladı. Yenin dolar ve euro karşısında değer kazanması ile düşen petrol ve metal fiyatlarının doğal kaynak şirketlerinin hisselerine baskı yapması Japonya'da borsanın yüzde 3'e yakın düşmesinde etkili oldu.

BORSALAR
Çeyrek dönemlik sonuçlarını piyasa kapandıktan sonra açıklayan Google'ın hisseleri yüzde 4.8 düşerken, Nasdaq'da işlem gören şirketin hisseleri normal seansta yükseliş kaydetmişti. Aynı şekilde dün son çeyrek rakamlarını açıklayan American Express'in hisseleri yüzde 1.7 değer kaybetti. Petrol fiyatlarının yüzde 2 gerilemesinin ardından büyük enerji şirketlerinin hisse senetleri de düştü. Exxon Mobil hisseleri yüzde 2, Chevron yüzde 2.4 değer kaybetti. New York borsasında 1.5 milyar, Nasdaq'da ise 2.89 milyar hisse senedi el değiştirdi.

DÖVİZ
Japon yeni dolar ve euro karşısında değer kazanırken, Beyaz Saray'ın ABD bankaları için tasarladığı yeni düzenlemelerin etkisiyle genel olarak risk iştahının düşük olduğu görüldü. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları gibi yüksek getirili ve emtiaya dayalı para birimleri de kısmen ABD'nin yeni banka tasarısı kısmen de Çin'in gelecek haftalarda para politikasını sıkılaştırabileceği endişeleriyle yen karşısında geriledi.

PETROL
Petrol, ABD rafinerilerindeki yakıt talebi düşüşüne bağlı olarak ham petrol işleme seviyesinin son yılların en düşük seviyesine gerilemesinin ardından gerileyerek varil başına 76 doların altına düştü. Petroldeki düşüşte de ABD'de bankalara getirilebilecek kısıtlamaların yatırımcıları tedirgin etmesinin etkisi oldu.

ALTIN
ABD Başkanı Barack Obama'nın bankalarla ilgili tasarısı altında da baskıya neden
olurken, altının ons fiyatı 1,070 dolara düştü.
BİZE ULAŞIN