Patronlar Ümit'lendi

Patronlar Ümit'lendi
22.01.2010 Cuma

TÜSİAD yeni yönetim kurulunu seçti. 198 oy alan Ümit Boyner, TÜSİAD'ın 14. başkanı oldu. 2 yıl patronlar kulübünü yönetecek olan Ümit Boyner, hesap verebilen, saydam bir yönetim vaat etti

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 40'ıncı genel kurulunda yine bir kadın başkanla yola devam etme kararı aldı. Yapılan seçimde Ümit Boyner TÜSİAD'ın 14'üncü başkanı oldu. Boyner 3 yıldır başkanlık yapan Arzuhan Doğan Yalçındağ'dan görevi devraldı. Seçimlerde 200 üye oy kullanırken, 2 geçersiz oya karşılık 198 üyenin oyuyla, Ümit Boyner tek aday olarak ipi göğüsledi. Yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını da gerçekleştirdi. Buna göre başkan yardımcılıklarına Haluk Dinçer ve Tayfun Bayazıt getirildi. Seçimlerin ardından konuşan Ümit Boyner, şubat ayında sunacakları program ile üyelerin katkı sağlayacağı, izleyebileceği, saydam, somut ve hesap verebilen bir yapı getireceklerini söyledi. Boyner, şunları kaydetti: "TÜSİAD rastgele bir dernek değildir. Neredeyse 40 yılı bulan tarihi içinde Türkiye'nin gündeminin ne olması gerektiği hakkında önemli çalışmalar yapmış, mücadeleler vermiş bir kurumdur.'' Boyner, TÜSİAD'ın yeni bir 10 yılın başındaki misyonunu tasarlamak zorunda olduklarını belirterek, şöyle devam etti: "Hani biz bir köprüydük, medeniyetler ittifakı için örnek ülke bizdik. Ne oldu bize? Sorunlarımızı birlikte çözmek yerine herkesten, her şeyden şüphe duyuyoruz. Konuşmuyoruz, bağırıyoruz. Dinlemiyoruz, dinleniyoruz. Gerçeklerle yüzleşmek yerine komplo teorileri üretiyoruz. Niçin farklılıklarımızı zenginlik değil, zafiyet olarak görüyoruz? Hepimiz huzura hasretiz. Hepimiz gergin bir toplum olarak yaşamaktan yorulduk. Hepimiz daha müreffeh bir Türkiye istiyoruz. Gençlerimizin canını ve geleceğini daha güvende hissettiği, iş ve aş bulabildiği, kendine güvenen bir Türkiye istiyoruz."

'Hızlı gittik ruhlarımız geride kaldı'
Türkiye'nin yine özel bir dönemden geçtiğini, ifade eden Boyner, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Meselelerimizi çözmeden hızla koşmaya çalışıyoruz. Beyaz adam ve kızılderili birlikte ata binerler. Kızılderili bir anda durur. Beyaz adam şaşırır ve sorar; 'Neden durduk neyi bekliyoruz?' Kızılderili yanıt verir; 'Çok hızlı gittik, ruhlarımız geride kaldı..." Çözemediğimiz sorunlar var. Çok derinde, halının altına yıllarca süpürülmüş. El ele vermezsek, sıkılmış yumrukları açıp, el sıkışmazsak çözemeyeceğiz. Ruhlarımız rahat etmeyecek."

Adımız TÜSİHAD olsun
Kale Grubu Onursal Başkanı ve TÜSİAD Kurucu Üyelerinden İbrahim Bodur, "Hanımlar başkanlığı'' döneminin hayırlı olmasını dileyerek, "Hanımlar bu işi götürüyor. Madem öyleyse Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD yerine, TÜSİHAD diyelim'' dedi. TÜSİAD'ın kuruluşunun gazetelere olan kızgınlıktan kaynaklandığını söyleyen Bodur, o günleri şöyle anlattı: "70'li yıllarda hemen hemen birçok basın bize sabah akşam küfür ediyordu. Vehbi Bey'e (Koç) ve Nejat Bey'e (Eczacıbaşı) sorduk. O zaman Cumhuriyet Gazetesi'ni 10 bin liraya almak mümkündü. Vehbi Bey buna karşı çıktı. 'Biz' dedi 'gazetecilik yapamayız'. Ne yapacağız? O yıllar sanayiciler gazetelere ilan veriyor. Boyuna para verip kendimize küfrettiriyoruz. 'Ne yapalım, ne edelim?'. Dedik ki 'bir dernek kuralım bu dernek vasıtasıyla bu ilanları verelim'. Böylece derneği kurduk. TÜSİAD'ın ilk kurucuları 12 kişiydi.'' Bodur, 12 kurucu üyeden bugün sadece 4 kişinin hayatta kaldığını belirtti.

İşte yönetim kurulu
Ümit Boyner, Haluk Dinçer, Tayfun Bayazıt, Cansen Başaran Symes, Lucien Arkas Mehmet Ali Aydınlar, Erman Ilıcak, Ali Kibar Volkan Vural, Muharrem Yılmaz, Zafer Ali Yavan.

Koç banttan konuştu

Genel Kurul geçmiş yılların aksine büyük ilgi gördü. Salonda 400'ün üzerinde iş adamı vardı. Mustafa Koç'un geçirdiği kaza patronlar arasında çok konuşuldu. Ayağı kırıldığı için tedavi olan Mustafa Koç, konuşmasını daha önce hazırlanmış bant yayınla yaptı. Koç derneğin güçlendiğini söyledi. Feyyaz Berker'in 'Vehbi Bey ve Sabancı yoklar. Ama biz öbür tarafta da TÜSİAD'ı kuracağız' şeklindeki esprisi üyeleri güldürdü. TÜSİAD yönetiminde Koç grubunu Tayfun Beyazıt, Sabancıyı ise Haluk Dinçer temsil edecek. Geçen yıl açık veren dernek bütçesi bu yıl 1.6 milyon lira fazla verdi. Güler Sabancı, kendi uyarılarının dikkate alındığını söyledi.

Görevi devretti
Arzuhan Doğan Yalçındağ (sağda), seçimden sonra başkanlık görevini Ümit Boyner'e devretti.

DOLARIN ATEŞİ YÜKSELİYOR


ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN YATACAK?

1 HAFTA BEDAVA KONUŞACAKSINIZ!

GÖZÜ KAPALI ALIŞVERİŞ DÖNEMİ SONA ERDİ!

SERBEST KAÇAĞA MALİYE KISKACI
BİZE ULAŞIN