Değnekçiyi bitirdi 250 milyon lira devletin kasasına girdi

Değnekçiyi bitirdi 250 milyon lira devletin kasasına girdi
24.01.2010 Pazar

İstanbul'da otopark mafyasını bitiren İSPARK, 4 yılda 250 milyon TL ciro yaptı. Hedef 4 yıl sonra 1 milyar lira. Genel Müdür Gurbetçi, 'Bu para nerelere gidiyordu, siz düşünün' dedi

İstanbul'da arabası olanlar bilir. Arabanızı bir sokağa park etmek istediğinizde hemen yanınıza birileri yanaşır ve para isterdi. Eğer parayı verirseniz kurtulurdunuz. Vermezseniz döndüğünüzde arabanızın çizildiğine, tekerleğinin patlatıldığına şahit olurdunuz. Bu insanlara 'değnekçi' adı verilir ve kime hizmet ettikleri çok da bilinmezdi. İşte bu terörün önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir şirket kurdu. İSPARK (İstanbul Otopark İşletmeleri A.Ş.) adlı şirket çok kısa zamanda otopark sorununu İstanbullular'a unutturdu. Değnekçilerin bulunduğu sokakları ele geçiren İSPARK, daha sonra modern otoparklarıyla hizmet vermeye başladı. İSPARK bugün İstanbul'da 500 noktada bin 700 kişilik kadrosuyla hizmet veriyor. İSPARK'ın günlük cirosu 250 bin TL. 5 Aralık 2005'ten bu yana toplam cirosu ise 250 milyon TL'yi buldu. TAKVİM'in sorularını cevaplandıran İSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, devletin kasasına 250 milyon TL koyduklarını belirterek, "Önümüzdeki 4 yıl içinde bunun 3 katı ciro yapıp, toplamda 1 milyar TL'ye ulaşmak istiyoruz. Düşünün bu para bizden önce kimlerin cebine giriyordu?" dedi. Bu noktaya gelmenin hiç de kolay olmadığının altını çizen Gurbetçi, şu bilgileri verdi: "Önce kaldırımları, yol kenarlarını, caddeleri, 'niteliksiz işçi' dediğimiz değnekçilerden kurtardık. Kimlik kazanmak isteyenleri bünyemize aldık ki bu, çalışanlarımızın 500'e yakın kısmını oluşturuyor. Onlar artık devlet için makbuz kesiyor. 'Abla, abi' yerine 'hanımefendi, beyefendi' demeyi öğrettik. Çok tehditler aldım, saç kıran oldum ancak yılmadım, yılmayacağım. Biz İstanbullu'nun rahatı için çalışıyoruz ve doğru iş yapıyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor." Yurt dışına seminerlere katıldıklarını ifade eden Gurbetçi, yabancıların 10 yılda yaptığı otopark çalışmalarını kendilerinin 1 yılda hayata geçirdiğini vurguladı.

2010 yeni projeler yılı
Kadir Gurbetçi, yeni projelerini şöyle anlattı: "Yerden tasarruf etmek için birçok yeraltı yarı otomatik ve tam otomatik otopark çalışmamız var. Ayrıca, Park-Kart sistemi ile kartınızdan kaldığınız dakika kadar kontör düşecek. Bunun yanı sıra caddelerde boş gezen taksileri kaldıracağız. Taksiler için bekleme yeri yapacağız, bir düzene sokacağız. Bunun gibi yapmayı planladığımız birçok proje daha var."

'Rüyamda bile işimi görüyorum'

Arkadaşımız Burçin Göktan'ın sorularını yanıtlayan Kadir Gurbetçi, "İşime öyle bağlıyım ki, rüyamda da işimi görüyorum. Ailemle gezerken bile otopark teftiş ediyorum" dedi.

ÇOCUĞU CEPTEN İZLEME SERVİSİ


AVRUPA'NIN İLK OTO AVM'Sİ İSTANBUL'DA

DÖNERE 20 MİLYAR EURO!

EROTİK ŞOK!

ENKAZDAN İDRARLA ÇIKTI!
BİZE ULAŞIN