Cemil Ertem: Türkiye'nin tek sorunu siyasi risk

24.01.2010 Pazar
ABD Başkanı Obama'nın bankalara rest çekmesi ne anlama geliyor?
ABD Başkanı Obama'nın banka ve finans sistemine yönelik düzenleme isteği, aslında geç kalmış bir uygulamanın başlaması. Obama, bankaların artık gerçekten bankacılık hizmeti vermelerini, spekülatif alana girmemelerini ve ellerindeki devasa fonlarla küçük finans kurumlarını satın alıp tekelleşmemelerini istiyor. Büyük bankaların küçük banka ve finans kurumlarını ele geçirmeleri yeni düzenlemeyle önlenmiş olacak. Obama başarırsa bu Türkiye'yi de etkileyecek. Bankalar yeniden yapılanacak. Artık girişimciye, reel sektöre daha fazla kaynak aktaran bir banka sistemi göreceğiz.

Önümüzdeki hafta dolar ve faizlerde büyük bir değişim olur mu?
Evet; Obama'nın açıklamaları dünya borsalarını etkiledi. Piyasalar haftayı yüzde 3'lere varan düşüşlerle kapattı. Petrol hızla 75 dolara kadar indi. Gelişmekte olan ülkelerin paraları dolar karşısında geriledi. TL'sı da dolar karşısında değer kaybetti. Önümüzdeki hafta hızlı düşüşler olmayacak. Ancak, Türkiye'de IMF beklentisinin de kırılmasıyla TL'sının az da olsa değer kaybetmeye devam edeceğini, buna bağlı olarak faizlerde de yukarı doğru bir kıpırdanma olacağını söyleyebiliriz. Şubat ayının başından itibaren Türkiye'de piyasalar yeniden yoluna girer; borsada çıkış başlayabilir. TL'sının her şeye rağmen, dolar karşısında, 1.5'in üzerinde çok kalmayacağını söyleyebiliriz.

Türkiye bu krizde birçok AB ülkesinden bile daha iyi durumda. Bu durum esnaf ve çalışanlara yansır mı?
Evet, Türkiye'nin en azından Doğu Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden daha iyi olduğu doğru. Eğer Türkiye'deki siyasi gerilimler çok olumsuz sonuçlara yol açmazsa, Türkiye bu yılın ikinci yarısından itibaren pozitif büyümeyi yakalayabilir. Başta Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarına Türk ihracatçısı daha fazla mal yollamaya başlayacak. İşte bu gelişmeler, mutlaka, büyük kentlerden başlamak üzere tüm piyasalara yansıyacak ve perakende satışlar artma eğilime girecek. Ama bunu için yılın ikinci yarısının başını beklemek gerek.

ÇOCUĞU CEPTEN İZLEME SERVİSİ


AVRUPA'NIN İLK OTO AVM'Sİ İSTANBUL'DA

DÖNERE 20 MİLYAR EURO!

EROTİK ŞOK!

ENKAZDAN İDRARLA ÇIKTI!
BİZE ULAŞIN