Kâr değil kar ekonomisi

Kâr değil kar ekonomisi
26.01.2010 Salı

Yoğun kar yağışı bazı sektörleri üzdü, bazılarını da memnun etti. AVM'ler ve eğlence yerleri boş kalırken; sanal alışveriş arttı, kar lastiği ve zincir satışları patladı

Başta Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye'nin büyük bölümünü etkileyen kar yağışı, ekonomik hareketi de değiştirdi. Birçok sektör karlı havadan olumsuz etkilenirken; bazı sektörler adeta siparişlere yetişemedi. Kar yağışının hafta sonuna denk gelmesiyle evlerine kapanan vatandaşlar, alışveriş merkezlerini (AVM) ve eğlence yerlerini boş bırakırken; özellikle internetten yemek siparişlerinde patlama yaşandı. Yemeksepeti.com Genel Müdürü Nevzat Aydın, "Dışarı çıkamayanlar satışlarımızı 2 katına çıkardı" dedi. Marketlerden de toplu alımlar arttı. Büyük marketlerin gıda reyonları boşaldı. Migros yetkilileri, şarküteri, meyve-sebze, unlu mamuller ve bakliyat satışlarında artış olduğunu söyledi. Aracıyla dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlar ise kar lastiği ve zincir satışlarını patlattı. İnternetten lastik ve zincir satışı yapan bir sitenin yetkilisi Tolga Palas, büyük yoğunluk yaşadıklarını ifade etti. Piyasada kar zinciri fiyatları 30 TL'den başlarken, kar lastiğinde adet fiyatı 430 TL'ye kadar çıkabiliyor. Arabada bulundurmanın mecbur olması ve fiyatının uygunluğu zincire olan talebi daha da artırıyor.

Tüketim nasıl etkilendi?

Alışveriş merkezleri boş kaldı.
Marketlerde yiyeceklerde toplu alımlar oldu.
İnternetten yemek siparişi yaklaşık 2 katına çıktı.
DVD satışları arttı.
Elektrik ve gaz kullanımında yüzde 100'lük artış oldu.
Toplu taşıma araçları daha fazla ilgi görmeye başladı.
Kalın kışlıklar yeniden vitrine çıktı.

Yolda kalanın masrafı büyük
Karlı havada 'Aracıma bir şey olmaz' deyip kar lastiksiz ya da zincirsiz yola çıkanlara ağır fatura çıkıyor. Yolda kalan aracını çektirmek için en az 100 TL çekici parası veren araç sahibi, onarım ücreti de ödüyor. Araç sahibi ayrıca, gerekli araç-gereç bulundurmamaktan 62 TL ceza ödüyor ve 10 ceza puanı alıyor.

BEYAZIT ÖZTÜRK İŞ MERKEZİ KURUYOR


FENER-G.SARAY DERBİSİ EKONOMİYİ DURDURUYOR

BARDAKTA SATILAN MISIRIN TADI KAÇTI

TÜRKİYE 'BBG EVİ OLUYOR'

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞINA YÜZDE 24 ZAM
BİZE ULAŞIN