Maliye'den sihirli formül

Maliye'den sihirli formül
26.01.2010 Salı

Bakan Şimşek açıkladı: Kayıtdışı ile mücadelede nakit kullanımı azaltılacak. Kart kullanana vergi teşfiği gelecek. Sahte fatura düzenleyenler elektronik ortamda anında tespit edilecek

Ekonomi yönetimi, 2010'u kayıtdışı ekonomi ile mücadele yılı ilan etti. Günlük alışverişten ticarete, kamu gelirlerinin tahsilatından doktor muayene ücretlerinin ödenmesine kadar her alanda kart kullanımı teşvik edilecek. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, para yerine kart kullanımını vergi teşvikleriyle destekleyerek, nakit ekonomisini sınırlayacaklarını söyledi. Maliye Bakanlığı 2010 Performans Programı'nda, kayıtdışı ekonomi ile etkin mücadeleye yönelik adımları şöyle sıralandı: "Nakit ekonomisi sınırlandırılacak, vergi uzlaşma müessesesi yeniden yapılandırılacak, kayıtdışı istihdama yönelik tedbirler alınacak, terörün finansmanının önlenmesi ve suç gelirlerinin aklanması ile mücadele edilecek, vergi ahlakı ve bilinci yerleştirilecek adımlar atılacak. Transfer politikaları, gelirin yoksullar lehine dağıtılması yönünde etkili hale getirilecek. Bürokratik işlemler azaltılacak." Şimşek, KDV İadesi ve Risk Analizi projesi ile de sahtekarlığın anında çözüleceğini belirtti. Bu modelle tedarikçilerin vergisel uyumlarının ölçüleceği ve bu mükelleflerin detaylı analizlere tabi tutulacağını ifade eden Şimşek, bu sayede sahte fatura düzenleyen veya kullanan mükelleflerin hızlıca belirleneceğini kaydetti.

'Bol keseden maaş devri bitti'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TEKEL işçileriyle ilgili soruları da cevapladı. Şimşek şunları söyledi: "Hükümetimizin varsa bir hatası, özelleştirme sonucu açıkta kalan işçilerimize karşı merhamet beslemesi. TEKEL çalışanlarının kamuya aylık maliyeti 40 milyon lira. Bu çalışanların büyük kısmının yapacağı herhangi bir iş yok. Açıktan 480 milyon liralık yıllık maliyet vatandaşın üzerinde. Bol keseden maaş verme dönemini ne vatandaşımız doğru bulur, ne de Tekel işçilerimiz. TEKEL işçilerini kamuda işe alıyoruz, maaşlarını yüzde 30'a yakın artırmışız. Her türlü sosyal güvenlik, emeklilik imkanları da tanınıyor."

BEYAZIT ÖZTÜRK İŞ MERKEZİ KURUYOR


FENER-G.SARAY DERBİSİ EKONOMİYİ DURDURUYOR

BARDAKTA SATILAN MISIRIN TADI KAÇTI

TÜRKİYE 'BBG EVİ OLUYOR'
BİZE ULAŞIN