Cemil Ertem: Artık yeni kiracı daha avantajlı

28.01.2010 Perşembe
İnşaat sektöründe önümüzdeki dönem nasıl bir seyir bekleniyor? Konut almak için uygun vakit midir?
Ekonominin düzelmesini anlatan sektörlerden birisi de inşaattır. İnşaat sektöründe krizin etkilerinin tam anlamıyla ortadan kalkması için 2012 yılını beklememiz gerekecek. Sektörde 2012'ye kadar ortalama büyümenin yüzde 5 civarında olacağını öngörüyor. Konut kredi faizleri biraz daha düşebilir. Bilindiği gibi sektör 2009'u yüzde 20'lere varan küçülmeyle kapatmıştı. Şu an konut stokları yatırımcının başını ağrıtıyor. Bu stokların, bankaların faizleri yüzde 1'in altında tutmasıyla, bu yıl, büyük ölçüde eriyeceğini söyleyebiliriz. Ancak konut almaya hazırlanan tüketici bu yılı iyi değerlendirmeli. Çünkü bu yılın fiyatlarını 2011 hele 2012'de hiç bulamayacak. Konut almak için konut fiyatının en az üçte birini cebine koyanlar, bankalarla pazarlığa başlasın. Şu sıralar büyük şehirlerin gelişime açık banliyöleri çok cazip.

Konut fiyatları ve kiralar enflasyonun üzerinde artar mı?
Merkez Bankası bu yılki enflasyon hedefini 1 puan artırarak yüzde 6.9 olarak belirledi. Ocak ayında yapılan dolaylı vergi artışları, Merkez Bankası'na göre enflasyon artışında 1.5 puanlık bir etki yapacak. Merkez Bankası enflasyonu yükseltecek mallar arasında kira ve konut artışlarını görmüyor. Bizce de 2010'da kiralarda enflasyon üzerinde bir artış gerçekleşmeyecek. Bu yıl eğer doğalgazda zam olmazsa başta kira olmak üzere konut giderleri enflasyon oranının altında artacak.

Bu yıl kiracılar kiralarında nasıl bir artış öngörmeli?
Ev sahipleri uzunca bir süredir enflasyon artışına bakmaksızın kiralarda yüzde 10 artış uyguladı. Kiracılar buna dikkat etsin! Eğer kontratta aksine bir hüküm yoksa kira artışlarını yüzde 5-7 arasında tutsunlar. Konut fiyatları ise, yukarıda vurguladığımız gibi, bu yıl artmayacak. Dolayısıyla, şimdiye kadar kiracı olanlar bu yıl konut sahibi olabilir. Bu da kiralık konuta olan talebi düşüreceği için kiralar düşebilir. Eskiden eski kiracı hep avantajlı olurdu; çünkü enflasyon kiralardan hızlı artardı. Kiralarda bunu takip ederdi. Ancak şimdi tam tersi. Kiralar yüksek kaldı; çünkü enflasyon kiralardan hızlı düştü. Şimdi eski kiracılar dezavantajlı yeni kiracılar avantajlı durumda sayılabilir. Tabii istisnalar hariç. Eğer eski kiracıysanız ve evinize yeni kiralanan emsallerinden yüksek kira ödüyorsanız bu yıl evsahibinizle anlaşıp kira artışı yapmayın. Şundan emin olun siz çıkınca evsahibiniz kesinlikle sizden daha iyi şartlarda kiracı bulamayacaktır.
BİZE ULAŞIN