TEKEL işcileri için çalışma başlatılıyor

TEKEL işcileri için çalışma başlatılıyor
29.01.2010 Cuma

45 gündür eylem yapan TEKEL işçileri için Başbakan Erdoğan ile Türk-İş Başkanı Kumlu buluştu. Erdoğan ilgili bakanlıklara talimat verdi. Sorun önümüzdeki hafta çözülecek

Ankara'da yaklaşık 45 gündür eylem yapan TEKEL işçilerinin sorunu önümüzdeki hafta çözülecek. Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu'yu dün akşam kabul eden Başbakan Erdoğan sorunun çözümü için talimat verdi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda iki saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan Kumlu, "Sayın Başbakan'a 45 gündür sokaklarda soğukta ayazda Türk-İş önünde eylem yapan arkadaşlarımızın sıkıntılarını aktardık. Başbakan Erdoğan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Devlet Bakanı Hayati Yazıcıya talimat verdi. Hafta sonuna kadar çalışma yapılacak" dedi. Adı geçen bakanlarla da konuyu müzakere ettiklerini vurgulayan Kumlu şunları söyledi: "Ne yapılabilir konusunda çalışma yapıyoruz.Hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce, oturup yeniden değerlendireceğiz. Şu anda çalışmanın içeriğini paylaşmamız mümkün değil." Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunu ile ilgili çalışmanın tamamlanmasının ardından Erdoğan'ın kendilerini yeniden çağıracağını ve bir kez daha görüşeceklerini sözlerine ekledi. Eylem bölgesinde görüşmeden çıkacak sonucu bekleyen işçiler ise, "Sorun bir an önce çözülsün davul zurnalarla evlerimize dönelim" dediler.

Türk-İş'ten iki alternatifli talep
Mustafa Kumlu, "Neticeyi almadan eylem yapanlara birşey söyleyemeyiz" dedi. Türk-İş, hükümetten işçilerin ya mevcut statüleriyle kamu kurumlarına aktarılmasını, ya da 4-C kapsamında, çalışma süresinin 12 aya çıkartılarak, sosyal hakları ve ücretlerinde iyileştirmeye gidilmesini istedi. Yetkililer, "İki alternatif talebimizi ilettik. Sayın Başbakan'ın tutumu çok pozitifti" dedi.


PAZAR TATİLİ AVM'LERİ BİTİRİR


İŞTE AKMERKEZ'İN DEĞERİ!

TURİST ARTIYOR GELİR DÜŞÜYOR!

BAKLAVACININ FISTIK DERDİ!

SEBZE MEYVE UCUZLUYOR!
BİZE ULAŞIN