One minute havası

One minute havası
28.01.2010 Perşembe

Davos'ta bu yıl Türkiye'yi temsil eden tek kişi olan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, havaalanında krallar gibi karşılandı. Kendisine iki koruma tahsis edildi

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 40'ıncısı düzenlenen Davos Ekonomi Zirvesi'nde geçen yıllara göre daha farklı bir ilgi ile karşılandı. Geçtiğimiz yıl Başbakan Erdoğan'ın yaşadığı 'one minute' krizinden sonra, Türkiye'den kamu kesimini temsilen Davos'a katılan tek yetkili olan Yılmaz'a yoğun ilgi gösterildi. Zirve kapsamında bugün düzenlenen 'Yeni Normal' başlıklı panele konuşmacı olarak katılmak için Davos'ta bulunan Yılmaz, ilginin nedenini çözemediğini söyledi. Yılmaz, "Geçen yıldan farklı bir durumla karşı karşıyayım" diyerek, şunları kaydetti: "Ben buraya önceden sıradan bir kişi olarak geliyordum. Havaalanında işlerimi görüyor, sonra otelime yerleşiyordum. Ama bu sene benim için sürpriz oldu. Beni havaalanında karşıladılar. İki koruma verdiler. Buraya arabayla getirdiler. Şu anda etrafımda iki tane koruma var. Bu artık Türkiye'ye verilen değerin bir nişanesi, bir göstergesi mi? Yoksa benim risk algılamasıyla ilgili sorunum yok. Geçen sene neyse buradaki durum aynı. Ama bu sene özel bir muamele ile karşı karşıyayım." Ekonomiyle ilgili olarak da Yılmaz, 2009'da Türkiye'de yüzde 5.5-6 daralma beklendiğini, yılı 10-12-13 milyar dolar cari açık ile kapatacağımızı belirtti.

IMF anlaşması olursa % 3.5'tan fazla büyürüz
Davos Zirvesi'nde konuşan; Sabancı Holding Başkanı Güler Sabancı: 2010 yılı Türkiye ve dünyada yavaş da olsa büyüme yılı olacak. Bizde ekonomik büyümenin yüzde 3.5 olacağı görünüyor. IMF ile anlaşma olursa yüzde 3.5'tan da fazla büyüyebiliriz.
Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk: Güven en az büyüme ve kârlılık kadar önemli. Liderler güven açısından rol model olmalı. Çünkü gelecek ancak bu tarz liderlerle şekillenecek.


PAZAR TATİLİ AVM'LERİ BİTİRİR


İŞTE AKMERKEZ'İN DEĞERİ!

TURİST ARTIYOR GELİR DÜŞÜYOR!

BAKLAVACININ FISTIK DERDİ!

SEBZE MEYVE UCUZLUYOR!
BİZE ULAŞIN