Cep telefonu getirene 100 TL'lik harç

Cep telefonu getirene 100 TL'lik harç
17.04.2012 11:05 Güncelleme: 17.04.2012 12:10

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten vatandaşa kötü haber...

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 TL'lik harç alınması uygulamasına geçileceğini bildirdi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tasarruf Teşvik Paketi kapsamında yaptığı açıklamada vatandaştan yersiz tahsil edilen vergilerin bundan sonra faiziyle geri ödeneceğini söyledi. Şimşek sigarada yeni bir vergi modeline geçileceğini, yurtdışından getirilen cep telefonlarından da ek harç alınacağını açıkladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bakanlar Kurulu ve Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda ele alınan tasarruf teşvik paketini açıkladı.

Şimşek, "Bundan sonra mükelleften fazla ya da yersiz vergi tahsil edilirse, faiziyle geri ödenecek... Vatandaştan alınan fazla ödeme idareden kaynaklanıyorsa ilk tahsil gününden itibaren faiz uygulanarak geri ödenecek" dedi.

Şimşek alınan önlemler arasında vatandaşın hayatını kolaylaştıracak adımların da olacağını söyledi.

Şimşek'in yaptığı diğer önemli açıklamaların satır başları ise şöyle:

*Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından 100 TL'lik harç alınması uygulamasına geçilecek.

*Yeni Teşvik Sistemi ile ilk kez hizmet ihracını teşvik edecek mekanizmalar getirilecek.

*Geliri yılda 88 bin lirayı aşan vergi mükelleflerine kira geliri istisnası sağlanmayacak.

*Tütün mamüllerinin vergilendirilmesine yönelik, paket başı maktu vergi uygulamasını da içeren yeni bir model getirilecek. Ancak bu değişiklik vergi yükünde herhangi bir artış yaratmayacak.


BİZE ULAŞIN