Taşeron zulmü bitiyor

Taşeron zulmü bitiyor
17.04.2012 Salı

Taşeron firmalara bağlı çalışanlar dikkat! Yeni yasanın detayları belli oldu. 1 ay bile çalışan, kıdem tazminatına hak kazanacak. İzin hakkı verilecek, maaş artacak

Çalışanların sesi olan TAKVİM'in ısrarla gündeme getirdiği taşeron işçilerin sorunlarının çözümü için yapılacak yasal düzenlemenin detayları belli oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in geçtiğimiz hafta TAKVİM'e müjdesini verdiği çalışma, önümüzdeki günlerde Meclis'e getirilecek. Bakanlık, hazırladığı yasa tasarısı ile kamu kurumlarında ve şirketlerde çalışan yaklaşık 450 bin taşeron işçiyi rahatlatacak adımlar atacak.

Buna göre; uzun yıllar çalışan işçinin maaşının hiç artmamasının önüne geçilecek. Taşeron firmalara bağlı olarak çalışan işçiler, günde 8 saatten fazla çalıştırılamayacak. Haftalık çalışma süresinin 45 saati geçmesi durumunda fazla mesai ücreti ödenecek.

Taşeron firmaların girdi-çıktı yaparak, kıdem tazminatı yükümlülüğünden kurtulma oyununu engellemek için kıdemde ay hesabı uygulanacak. İşçi 1 ay bile çalışsa kıdem tazminatına hak kazanacak. Taşeron firma çalışanları, yıllık izinlerini kullanabilecek.


* * *
Çalışanlar, yaşadığınız sorunları 0212 354 30 00 no'lu telefonumuza ya da 0212 354 37 69 no'lu faksımıza bildirebilirsiniz. E-mail adresi ise ekonomi@takvim.com.tr'dir. İhbarlarınızda isimleriniz gizli tutulacaktır.


BİZE ULAŞIN