İş dünyasının liderleri kadınlar için bir arada

İş dünyasının liderleri kadınlar için bir arada
19.04.2012 Perşembe

Forbes Türkiye'nin organizasyonunda 40 patron, kadın yöneticilere 1 yıl liderlik bilgileri aktaracak

İş hayatında yer alan kadınların sayısı hızla artarken, Praesta Türkiye ve Turkuvaz Medya yayınlarından Forbes Türkiye işbirliğinde düzenlenen 'Yönetim Kurullarında Daha Çok Kadın İçin Şirketlerarası Mentorluk Programı' başladı. Türk iş dünyasının önde gelen 40 iş liderinin 'mentor' (danışman) olarak katıldığı programın ilk toplantısı, yapıldı. Bu toplantıda 40 mentor, 1 yıl boyunca birlikte çalışacakları kadın yöneticilerle (menti) tanıştı. Programda 40 iş liderinin her biri, farklı şirketlerden gelen kadın yöneticilerle eşleşti. Programın mentorları, mentilerine 'yönetim kurulları koltuklarına' hazırlanmaları konusunda yönderlik edecek. Yılda ikişer saatlik 10 toplantıda mentileriyle bir araya gelecek mentorlar, bilgilerini, tecrübelerini ve vizyonlarını paylaşarak, hem yönetim kurulu seviyesindeki kadın sayısını artırmak hem de Türkiye'nin 'bağımsız yönetim kurulu üyesi havuzu'nu zenginleştirmek üzere çalışacak. Programa seçilen kadın yöneticiler, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Yıldız Holding Gıda Grup Başkanı Mehmet Tütüncü, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın gibi önemli işadamlarının rehberliğinden faydalanacak. Yönetim Danışmanı Ayşın Argüden'e mentorluk yapacak olan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık yaptığı konuşmada, "Çok zamanında bir organizasyon. Bu mentorlar programı sonunda hanımefendiler yönetim kurullarında daha çok yer alacak. İş dünyası daha güçlü olacak" dedi.


Hamdi Akın, Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Nurgün Eyüboğlu'na mentorluk yapacak.


Murat Ülker, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Develioğlu'na mentorluk yapacak.


Süreyya Ciliv, Yıldız Holding İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar'a mentorluk yapacak.


Suzan Sabancı Dinçer, TAV Yatırımcı İlişkileri Uzmanı Pelin Akın'a mentorluk yapacak.

MENTORLAR NE DEDİ?
Hamdi Akın: Mentorlar arasında erkekler de kadınlar da var. Ama mentiler sadece kadın. Oğlum telefon etti, 'Programda menti olamaz mıyım?' diye sordu.

Agah Uğur: Sahnede mentisi ile tanıştırıldıktan sonra, "En iyi menti benim mentim" diye espri yaptı. Kendisinden sonra sahneye çıkan Ömer Aras da, bu espriye "Hayır en iyi menti benimki" diye karşılık verdi.

Süreyya Ciliv: Çok güzel bir proje. İş dünyamıza güç katacak.

Cem Boyner: İyi başlayan şeylerin iyi biteceğine inanıyorum. İyi de biter inşallah.

Saffet Karpat: Kadınlar sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde karar mercilerinde az yer buluyor. Bu çok gerekli ve zamanında bir proje.

BİZE ULAŞIN