Kanser sofrada

Kanser sofrada
20.04.2012 Cuma

A Haber'den bir bomba daha! Deşifre ekibi, ünlü market ve semt pazarlarındaki sebzemeyveleri analiz yaptırdı. Yarısından çoğunda kanserojen madde bulundu...

Hileli gıda skandallarının ardı arkası kesilmiyor. A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre programı, bal, salam, sucuk ve süt ürünlerinin ardından şimdi de gündem yaratacak bir başka gıda skandalını ortaya çıkardı. Deşifre ekibi, semt pazarlarından ve çok ünlü marketlerden topladığı sebzemeyvelerden 20 numuneyi Tarım Bakanlığı tarafından referans kabul edilen Türklab Laboratuvarı'nda analiz ettirdi.

PAZARLARA DİKKAT!
İstanbul' un Anadolu yakasındaki semt pazarlarından sağlıklı beslenmek için alınan ürünler, sofralarımızdaki tehlikeyi gözler önüne serdi. Analiz sonunda, pazarlardan alınan 10 sebze-meyvenin 7'sinin kanserojenli madde içerdiği ortaya çıktı. Üstelik bu kansorejen kalıntılar ürünlerin içine kadar işlemiş durumda. Yıkamayla geçmesi mümkün olmayan yüksek miktarda kanserojen kalıntılarının, zirai ilaçlardan kaynaklandığı kaydedildi.

ÜNLÜ MARKETLER DE VAR
Deşifre ekibinin araştırma yaptığı bir başka saha da; İstanbul'un bazı ünlü marketleri oldu. Tarım Bakanlığı tarafından 'iyi tarım' sloganıyla hayata geçirilen ürünlerin satıldığı bu marketlerden alınan 10 sebze-meyve, analiz edildi. 'İyi tarım' ürünlerinin 6'sında da kanserojen madde bulundu. Marketlerin isimlerinin kendilerinde saklı olduğunu ve bu isimlerin ancak Tarım Bakanlığı tarafından açıklanacağını belirten Deşifre ekibi, Bakanlığın harekete geçmesi durumunda gerekli yardımları yapacaklarını söyledi. Sofradaki kanserin tüm detayları bu akşam saat 20.15'te AHaber'de yayınlanacak programda izleyicilere duyurulacak.

ZİRAİ İLAÇLAR HASTA EDİYOR
Semt pazarlarında ve ünlü marketlerde satılan sebze-meyvelerin kanserojen maddeler içermesine ilişkin olarak Deşifre programına, Prof. Dr. Ahmet Aydın, Prof. Dr. Tezer Kutluk, Türklab Genel Başkanı Dr. Can Demir ve Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık konuk olacak. Uzmanlara göre, bilinçsizce ya da daha fazla ürün elde etmek için kullanılan zirai ilaçlar sebze-meyveler tarafından depolanıyor. Oradan da sofralarımıza kadar geliyor. Zirai ilaç kalıntılı sebze-meyvelerin tüketilmesi başta kanser olmak üzere birçok hastalığa sebep oluyor. Programa katılacak uzmanlar çok önemli açıklamalarda bulunacak.

BİZE ULAŞIN