Hangi hallerde tazminat alınır?

Hangi hallerde tazminat alınır?
24.04.2012 Salı
* Çalıştığım şirkette mesai arkadaşımla kavga ettim. Sonuçta ben işten ayrıldım. Kavga ettiğim kişi şirket sahibinin akrabasıydı. Kavgadan sonra 7 gün rapor aldım. Çalışamadım; akabinde psikolojim bozuldu. İşyerimden işbaşı yapmam için çağrıldım, fakat kesin kararlıydım, aynı yerde malum kişi ile çalışamazdım. İşverenle konuşmamın sonrasında bana yol gösterildi. Kendim ayrıldığım için tazminat hakkım olur mu? Yol gösterir misiniz? S.A.
İş Kanunu'na göre; işçinin haklı nedenle iş sözleşmesini feshetmesinin şartları şöyle:
a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.
b) İşveren işçinin veya aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.
c) İşveren işçiye veya aile üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya aile üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve aile üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnad veya ithamlarda bulunursa.
d) İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.
e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse.
f) Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.
Sizin durumunuz bu hallerden hiçbirine girmediğinden tazminat alarak işten ayrılma hakkına sahip değilsiniz.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* Doğum tarihim 01.01.1971. 01.03.1993'ten beri sigortalı çalışmaktayım. 5500 gün primim var. 15 ay askerlik yaptım. Askerliğimi ödersem ne zaman emekli olabilirim? Metin ÇETİNKAYA
SSK girişinize göre, 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. 4 aylık askerlik borçlanmanız halinde 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda 01.01.2024 tarihinde emekli olabilirsiniz.

* 01.06.1964 doğumluyum. Bağ-Kur giriş tarihim 20.07.1988 ve kesintisiz devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? 5...910695 Nolu SMS
Vermiş olduğunuz bilgilere göre Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 51 yaşa tabisiniz. 2.5 aylık askerlik öderseniz 50 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 01.06.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN