Altın fiyatları nereye kadar...

Altın fiyatları nereye kadar...
25.04.2012 Çarşamba
Altın fiyatlarında oynaklık devam edecek mi?
Altın (Ons) değeri geçtiğimiz hafta, yüzde 0.9 gerilerken, Mart başından bu yana gerçekleşen değer kaybı yüzde 5'e ulaştı. Geçtiğimiz haftaya zayıf bir başlangıç yapan ancak ABD'de, Perşembe günü, beklenenden kötü gelen sanayi üretimi ve işsizlik başvuruları gibi veriler sonrası tepki alımları gözlenen altında, Avrupa kaynaklı endişelerin belirginleşmesi baskı oluşturuyor. Altın fiyatında teknik anlamda zayıf bir görünüm hakim. Öte yandan İran-Suriye krizinde tansiyonun kısmen düşmesi ve Avrupa kaynaklı endişelerin dolar endeksinde güçlenmeye yol açması, altında kısa vadede yükseliş potansiyelini sınırlıyor. Ancak altın fiyatını etkileyen en temel dinamik olan FED'in politika duruşu açısından, kritik bir haftadayız. FED'in geçtiğimiz haftaki toplantısında parasal genişleme konusunda sinyal vermesi durumunda, altında kısa vadeli toparlanma gözlenebilir. Mevcut koşullarda, kısa vadeli bant beklentisi 1.680- 1.780 dolar.

TL'nin performansı nasıl?
TL
, son 1 ay içerisinde Singapur ve Peru'dan sonra gelişmekte olan ülkeler içerisinde en iyi performansı gösteren para birimi oldu. TL'nin bu performansı göstermesinde Merkez Bankası'nın sıkılaştırma politikalarının büyük etkisi bulunuyor. Bu süre içinde faiz indirimine giden Hindistan ve Brezilya'da ise para birimleri değer kaybına uğrarken, Brezilya Reali yüzde 4 ile başı çekmekte. TL'nin son 1 aydaki performansını devam ettirmesi durumunda, Merkez Bankası hedeflerine ulaşmada büyük ivme kaydetmiş olacak.

Avrupa'da risk görünümünde değişiklik oldu mu?
İMKB
'nin kapalı olduğu haftanın ilk gününde Avrupa piyasalarında düşük büyüme ve siyasi endişeler satış getirdi. Fransa'da Sarkozy ve Hollande seçimin ilk turunda karşı karşıya gelirken, Hollande 6 Mayıs'ta yapılacak ikinci tur için avantaj sağladı. Piyasanın ise Sarkozy'nin seçimi kaybetmesi durumunda, AB'nin geleceğine yönelik endişeleri artıyor. Hollanda'da, sıkı maliye politikaları konusunda diğer partilerin desteğini alamayan Mark Rutte'nin istifası, diğer bir siyasi belirsizlik. Piyasalarda seçimler, Fransa ve İspanya'daki borç problemleri negatif görünümün korunmasına neden oluyor. Euro, Pound karşısındaki düşüşünü devam ettirdi. Euro/Pound 20 ayın düşüğüne geriledi. Yatırımcılar, İngiltere'de görece daha iyi görünümlü olan Pound'u tercih ediyor.
BİZE ULAŞIN