Başkent Gaz'a teklif gelmedi

Başkent Gaz'a teklif gelmedi
26.04.2012 15:20 Güncelleme: 26.04.2012 15:23

Başkent Gaz'ın yüzde 80'inin özelleştirilmesi ihalesinde açık artırma sürecinde 4 grup da teklif vermedi. İhalenin iptal edilmesi bekleniyor.

Türkiye'nin ikinci büyük doğalgaz dağıtım şirketi Başkent Gaz, üçüncü kez görücüye çıktı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) gerçekleştirdiği Başkent Gaz'ın yüzde 80 hissesinin özelleştirilmesi ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.

İhalede elemesiz yazılı turda en yüksek teklif 480 milyon dolar oldu. İhalede elemeli turda en yüksek teklif 585 milyon dolara çıktı. Kolin-Cengiz-Limak OGG elendi.

İhalede açık artırma 626 milyon dolardan başladı. Aygaz-Fernas ihaleden çekilme kararı aldı. STFA da teşekkür ederek ihaleden çekildi. Akfen Holding de mola istedi ve ihaleden çekildi.

İhale Komisyonu Başkanı Ahmet Aksu, ihalenin büyük ihtimalle iptal edileceğini söyledi.

Başkent Gaz ihalesine son teklif verme süresi geçen hafta sona ermiş ve Aygaz-Fernas İnşaat OGG, Akfen Holding, STFA Yatırım Holding ve Kolin-Cengiz-Limak OGG teklif vermişti. Başkent Doğalgaz'ın devrinin bu yıl içinde gerçekleşmesi hedefleniyor. 2010'da yapılan son ihaleyi 1.2 milyar dolarla MMEKA kazanmış ancak ödeme yapılmadığı için ihale iptal olmuştu.

Türkiye'nin ikinci büyük gaz dağıtım şirketi olan Başkent Gaz'ın 1.3 milyon abonesi bulunuyor.
BİZE ULAŞIN