İsteğe bağlı sigortalılar bu yazıya dikkat!

İsteğe bağlı sigortalılar bu yazıya dikkat!
30.04.2012 Pazartesi
Bundan yaklaşık 1 yıl önce size nasıl emekli olacağımı sordum ve bana çok güzel yönlendirici bilgiler verdiniz. Fakat, ben sizin "SSK'dan emekli olabilmeniz için 1 Nisan 2012 tarihi gelmeden isteğe bağlı sigortadan çıkmanız ve kalan 372 günü SSK primi ödemeniz gerekir" sözünüzü maalesef unuttum, isteğe bağlı Bağ-Kur'u sonlandırmadım. Ne yapabilirim? Bağ-Kur'a Nisan ayı hariç 2 aylık prim borcum da var. Borcu ödemesem icra gelir mi? Y. YILMAZ

Verdiğiniz bilgilere göre Nisan ayı ile birlikte 90 günlük yani 3 aylık prim borcunuz bulunmakta. Bu prim borcunu ödemeyin ve hemen isteğe bağlı sigortadan terk işlemi için dilekçe verin. Ancak dilekçenizde ödemiş olduğunuz primler en son hangi aya yeterli geliyorsa o tarih itibarıyla kapatmak istediğinizi yazın.
Bu durumda 3 ay geriye gidersek Ocak sonu itibarıyla terkiniz verilecektir. Bu durumda da siz son 7 yılın yarısı 1260 gün şartını Bağ-Kur'dan tamamlamamış olacaksınız.

Terkinizi verdikten sonra eksik kalan günler için çalışan primi ödemeye başlayabilirsiniz. Daha önceden bu konu hakkında defalarca uyarıda bulunmuştuk. Umarım, SSK'dan emekli olmak isteyenler bu konuya fazlasıyla dikkat etmişlerdir.

1998'den bu yana bir firmada çalışmaktayım. Çalışma süremiz 10 saat. 1 saat yemek molası, yarımşar saat de çay molası olmasına rağmen aralıksız çalıştırılmaktayız. Mesai farkı elden ödeniyor. Cumartesi ve pazar günleri izinli olduğumuz halde, hemen hemen her hafta cumartesi günü zorunlu mesaiye çağırılıyoruz. Asgari geçim indirimlerini eksik ödüyorlar. İzne çıkacağımız zaman bizlere, "İşyerinde hiçbir hakkım yoktur" yazan kağıt imzalatılıyor.

İş Kanunu'na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır. İşçi fazla çalışma yapmak zorunda değildir. İşverenin her yıl işçilerden fazla çalışma onayı alması gerekir. Eğer işçi fazla çalışma yapmayı kabul etmiş ise yapılan fazla çalışmaların ücretlerinin yüzde 50 zamlı ödenmesi gerekir. İşçi isterse ve işveren de kabul ederse, fazla çalışma ücreti yerine serbest zaman kullanabilir. İşçilerin yıllık izin hakkının, hak kazandıktan sonra kullandırılması gerekir. İzin kullandırılması esastır. Çalışan işçiye yıllık izin parası ödenmez. Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde kullandırılmayan izinler varsa son ücret üzerinden bunların parası ödenebilir. Ücretlerin tamamının banka aracılığı ile ödenmesi gerekir.

Elden ücret ödemek suçtur. Asgari geçim indirimlerinin kişinin bekarlık, evlilik durumuna ve çocuk sayısına göre hesaplanıp ödenmesi gerekir.

İşyerinden almadığınız para veya kullanmadığınız izin gibi evraklara kesinlikle imza atmayın. İşyerindeki İş Kanunu'na aykırı durumlarla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, BİMER veya Alo 170 aracılığı ile şikayette bulunup, inceleme yapılmasını isteyebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum?

21.03.1964 doğumluyum, Bağ-Kur girişim 21.01.1986. SSK'dan 1324 günüm var. Ne zaman emekli olurum? E.B. ESEN

Bağ-Kur girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber SSK'dan 25 yıl, 48 yaş ve 5225 prim gün şartlarına tabisiniz. Verdiğiniz bilgilere göre son 1260 gün de dahil olmak üzere tüm şartlarınız tamam. Bağ-Kur'a borcunuz yoksa hemen emeklilik talebi verebilirsiniz.

28.02.1960 doğumluyum. Sigorta başlama tarihim 25.12.1989. Ne zaman emekli olurum? Kemal KARADEMİR

SSK girişi ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün ve yaş şartı tamam. 25 yıl şartı 25.04.2013'te dolacağından Mayıs 2013'te emekli olursunuz. Başkasının üzerinde görünen primlerinizi dilekçe ile müracaat ederek düzelttirebilirsiniz.BİZE ULAŞIN ; ;