Konduran kazandı

Konduran kazandı
30.04.2012 Pazartesi

100 metrekare arazinin 1.5 milyon dolar olduğu İstanbul Çırağan Set Üstü Mahallesi'ndeki gecekonducular, 2B yasası ile harekete geçti. Konducular, rayiç bedeli ödeyecek müteahhitlerle kat karşılığı anlaşıyor

Taşı toprağı altın dediler memleketten yüklenip yeni bir hayat için İstanbul'a geldiler. Yerleşmek için elbette en çok, Boğaz manzaralı yerleri sevdiler. Çırağan, Beykoz, Göktürk, Sarıyer, Hisarüstü gibi Boğaz'ın gözde yerlerine, bir gecede ev yapıp gündüz içlerine kondular. Hazine arazisine yaptıkları evlerinde yıllarca yıkılacak tehlikesi ile oturdular. Umutla 2B yasasının çıkmasını beklediler. Yasayla hem gecekonduculara, hem inşaat patronlarına gün doğdu. Özellikle İstanbul'un en değerli bölgesi Çırağan Set Üstü Mahallesi'nde oturan gecekonduculara piyango çıktı. Metrekaresi en az 15 bin dolar eden araziler, Maliye'nin belirleyeceği rayiç bedelin üzerinden gecekonduculara satılacak. Gecekonducular, oturdukları yerlerin milyon dolarlık bedellerini ödemeleri mümkün olmasa da, inşaat patronları ve müteahhitlerle durumu fırsata çevirmek için işbirliği yapmaya başladı.

FIRSATI KİMSE KAÇIRMAZ
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, Beşiktaş ile Feriye arasında kalan bölgenin İstanbul'un en değerli arazisi olduğunu belirterek, "Bu bölgede konumlanan gecekonduculara piyango çıktı. Bölgenin 100 metrekaresi 1.5 milyon doların altına satılmaz" dedi. Gecekonduculara gün doğduğunu kaydeden Ateş, "2B yasası ile bu arsaları normal değerinin altına alacaklar. Buraya müteahhitle anlaşıp, 4-5 katlı ev dikecekler. Burada 200 metrekarelik bir ev en az 1 milyon dolar eder" diye konuştu. İstanbul Emlakçılar Odası ikinci Başkanı Nizamettin Aşa ise, hiçbir gecekonducunun rayiç bedeli ödeyemeyeceği için evini boşaltmayacağını söyledi. "Kimse bu fırsatı kaçırmaz. Gecekonducular çoktan müteahitlerle, inşaat patronları ile pazarlık masasına oturdu. Beykoz'da 10, 15, 25 dönüm 2B arazi olanlar var. Bunların da aşağı yukarı rayiç bedeli 13 milyon TL'leri buluyor" diyen Aşa, en kârlı çıkacak bölgelerin Beykoz ve Göktürk olduğunu vurguladı.

3 YILDA 6 TAKSİTTE ÖDEYECEKLER
Yasaya göre hak sahipleri, rayiç bedelin yüzde 70'ini 3 yılda 6 eşit taksitle ödeyerek 2B'li arazilerini satın alabilecek. Dileyen hak sahipleri peşin ödemede yüzde 20, yarısının peşin ödenmesi halinde de yüzde 10 indirimden de yararlanabilecek. Rayiç fiyatları yüksek bulan gecekonducuları eleştiren Nizamettin Aşa, gecekonducunun arazinin bedeli neyse ödemesi gerektiğini ifade etti. Aşa, "İşgal edip, sonra da 'Bedel yüksek' denilmez. Bu konuda indirimler, taksitlendirme ile zaten çok toleranslı davranıldı" dedi.

BİZE ULAŞIN