Bağ-Kur emeklisine 7 bin lira fark

Bağ-Kur emeklisine 7 bin lira fark
28.10.2012 Pazar

İntibak bekleyen Bağ-Kur'lulardan basamak satın alanlara, 4 ila 7 bin lira arası ödeme için çalışma başlatıldı

SSK emeklileri için sürdürülen intibak çalışması kapsamında Bağ-Kur emeklileri için de başlatılan çalışmada sona gelindi. Bir kısım Bağ-Kur emeklisinin de intibaktan yararlanmasıyla maaşlarında artış yapılacak. Bunun yanında basamak satın alan Bağ-Kur emeklilerine ise ekstra para ödenecek.

BASAMAKLAR ARTIRILDI
Basamağını yükseltenlerin maaşında, geçmişte aldıkları basamak karşılığında bir iyileştirme yapılıyor. Ayrıca, bu iyileştirme ile geçmişe dönük maaş farkları da hesaplanıp, hak sahibi Bağ-Kur emeklilerine ödenecek. SGK yetkilileri, Türkiye genelinde basamak satın alarak emekli olan yaklaşık 4 bin Bağ- Kur'lu bulunduğunu belirterek, bu emeklilerin geçmişe dönük alacakları farkın miktarının da 4 ila 7 bin lira arasında değişebileceğini ifade etti. Bu şekilde hak sahibi olanların farkları hesaplarına yatırılacak. Daha önce 5510 Sayılı Kanun'dan önce Bağ-Kur'lular bulundukları basamağa göre prim ödüyordu. Yani Bağ-Kur'lu olduklarında 1. basamaktan 12'nci basamağa kadar çıkabiliyorlardı. 12'nci basamaktan sonra, isteğe bağlı ve 2 yılda bir yükseltme yapılıyordu. Bağ-Kur'lu; seçtiği basamağa kadar tercih yaparak ve kurumca hesaplanan tutarı ödeyerek, bu hakkı kazanıyordu. İşte bu durumda emekli olanların maaşlarında düzenlemeye gidiliyor.

OCAK 2013'TE ALACAKLAR

2000 yılından önce emekli olan vatandaşlara yönelik getirilen intibak düzenlemesinden yararlanacak 12 bin Bağ-Kur emeklisi de gün sayıyor. Bağ-Kurluların maaşlarına da Ocak 2013 tarihinden itibaren yeni farkları yatırılacak ve her ay geçerli olarak ödeme yapılacak.

MAAŞLAR ARTACAK
2000 yılından önce emekli olan işçi emeklilerinin maaşını artıracak intibak düzenemesi esnaf emeklileri için de geçerli olacak. Bu şekilde hak sahibi 12 bin Bağ-Kur'lu emekli esnaf da maaşlarında artış alacak. Bu emeklilerinde maaşlarında 10 ila 322 lira arasında değişen artışlar yaşanacak. Artışlar Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.

HESAP HATASI OLDU
2003 yılında çıkarılan 4956 Sayılı Kanun ile Bağ-Kur'lulara basamak satın alma hakkı verildi. Bağ-Kur üyeleri, peşin prim ödemesi yaparak maaşlarını yükseltti. Ancak maaş hesaplanması tartışma konusu oldu. Bazı üyeler konuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme sonucu, hesaplamaların yeniden yapılması yönünde oldu. SGK da, mahkemelerin örnek kararları üzerine, geriye dönük ödeme kararı aldı.

BİZE ULAŞIN