Ev sahipleri dikkat! Bunu yapmazsanız eviniz elinizden gidebilir

01.10.2019 10:55 Güncelleme: 01.10.2019 11:00

Apartman ya da sitelerde ortak kullanım alanı, temizlik, güvenlik gibi konuların giderleri için daire aidatı ödeniyor. Bu aidatlar kimi zaman kira ücretleri ile yarışır durumda olabiliyor. Bu nedenle ev alacak ya da kiralayacak kişilerin en çok dikkat ettiği konuların başında daire aidatı geliyor. Bu aidatlar ödenmezse ev sahibinin başına iş açabiliyor. İşte detaylar...

Apartman ya da site aidatı deyip geçmemek gerekiyor. Aidatını ödemeyen daire sahipleri, komşularının ya da yöneticinin şikayetiyle icraya veriliyor ve evlerinden olabiliyor.
Apartmanlarda ya da siteler, ortak kullanım alanları, sosyal olanaklar, apartman görevlisi ve güvenlik gibi giderler için her daire, aylık aidat ödemek zorunda. Bu aidatların en önemli gider kalemi ise güvenlik. Bazı sitelerde aidatlar, kışlık ısınma masraflarıyla birleşince adeta ev kirası fiyatına geliyor. Bu nedenle ev alacak ya da kiralayacak olanlar ilk olarak aidatın ne kadar olduğunu soruyor. Ancak apartman ya da site aidatını hafife almamak gerekiyor. Bu aylık zorunlu gideri ödemeyen kat malikleri yani daire sahipleri, evlerinden olabiliyor.

Aidatlar düzenli ödenmediği zaman site ya da apartmanın giderleri doğru düzgün karşılanamıyor ve tabii haksızlıklar oluşuyor. Kat mülkiyet kanunu ve borçlar kanuna göre apartmanda yaşayan kiracılar veya kat malikleri giderlere ortak olarak katılmak zorunda.

BİZE ULAŞIN