Hazine'ye olan borcu zamanında ödedik

17.10.2009 12:14 Güncelleme: 17.10.2009 12:15

TOKİ iştiraklerinden Emlak Konut GYO, KEY ödemeleri nedeniyle Hazine'den aldığı borcun ilk taksiti olan 155 milyon lirayı ödedi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemeleri nedeniyle Hazineden aldığı borcun ilk taksiti olan 155 milyon lirayı ödedi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 'devlet ciddiyeti ve terbiyesinin gereği olarak' aldıkları borcu zamanında ödediklerini belirtti.

Devletin, bütün kurumlara 'ana şefkatiyle yaklaşarak' karşılaştıkları sorunların çözümüne yardımcı olduğunu ifade eden Bayraktar, "Devletimiz ve Hazinemiz sorunlar karşısında bizi yalnız bırakmazken bizim de geri ödeme konusunda verdiğimiz taahhütleri yerine getirme konusunda titiz davranmamız gerekiyor. (Devletin kurumu devlete borcunu zamanında ödemez) şeklindeki bir anlayışı etik bulmuyor ve bize duyulan güveni boşa çıkarmamak adına gereken neyse onu yapıyoruz" dedi.

Emlak Konut GYO Başdanışmanı Vedat Demiröz de KEY ödemeleri için Hazineden 1 milyar 312 milyon lira borç aldıklarını hatırlatarak, söz konusu borcun ilk taksiti olan 155 milyon lirayı Hazinenin hesabına aktardıklarını belirtti.

Borcun bitimine kadar her 3 ayda bir 35 milyon liralık ödeme yapacaklarını ifade eden Demiröz, şunları kaydetti: "Emlak Konut GYO'nun bütçesi satılan arsalar ve hasılat paylaşım projelerinden gelen gelirlerden oluşmaktadır. Hazineye olan borcumuzu son kuruşuna kadar ödemek için önümüzdeki günlerde hasılat paylaşım projesi kapsamında bazı arsalarımızı ihaleye çıkaracağız. Bu arada şunu da belirtmek isterim ki Hazineden alınan borçların geri dönüşünde ciddi sorunlar yaşanan bir ortamda Emlak Konut GYO olarak borcumuzu ödemenin mutluluğunu yaşıyoruz."
BİZE ULAŞIN