Emlak vergisi için yüzde bin zam önerdiler

31.10.2009 Cumartesi

Binaların vergiye esas alınan metrekare fiyatlarına yüzde 12-25 oranında artış geldi. Sıra arazilerde... Bazı belediyelerin yüzde bin zam istediği belirtildi

Her yıl ödenen emlak vergisi oranları bina metrekare inşaat maliyetleri ile arsa payı bedelleri üzerinde belirleniyor. Buna göre emlak vergisine esas olmak üzere 2010 yılında uygulanacak 'bina metrekare normal inşaat maliyet bedelleri' belirlendi. 4 yılda bir belirlenen bina metrekare inşaat maliyetleri, bina tiplerine göre yüzde 12 ve 25 arttı. Şimdi de gözler arsa payı bedellerinde. Arsa payı bedelleri için kimi belediyeler yüzde 1000'lik artışlar öneriyor.

SON SÖZ BELEDİYELERİN

Emlakçılar Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa, bina metrekare inşaat maliyetlerinde ciddi bir artış yaşandığını, ancak arsa payı bedellerinde daha yüksek bir artış beklediklerini söyledi. Emlak Vergisine Esas Arsa ve Arazi Metrekare Birim Değerleri Takdir Komisyonu Üyesi olan Aşa, belediyelerin arsa metrekare birim değerlerinde yüzde 15 ile yüzde 1000 arasında artış talep ettiğini vurgulayarak, "İlçe ve lokasyona göre bu bedeller değişecek. Bu da emlak vergisinde çok ciddi yükselişlere neden olacak. Biz bu artışlara itiraz ettik. Ancak yine de yetkili belediye" dedi.

İTİRAZ EDİLEBİLİR
Arsa değerlerindeki artışın yıl sonuna kadar açıklanacağını belirten Aşa, şunları kaydetti: "Belediyeler arsa bedelini tespit edip komisyona sunuyorlar. Biz de komisyonda tavsiye niteliğinde önerilerde bulunuyoruz. Tavsiyeleri uygulayıp uygulamama yetkisi yine belediyeye ait. Yani isterlerse yüzde 1000 artışları uygulayabilirler. Ancak bazı kurumlar vasıtasıyla vatandaşlar itiraz edebilirler." Yayınlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliğine göre ise, emlak vergisine esas alınacak fabrika, otel binalarının metrekare inşaat maliyetleri yüzde 12, sinema ve tiyatro binaları ile meskenlerinki yüzde 25 artırıldı. Lüks inşa edilen meskenlerde ortalama metrekare maliyeti 1439,05 liraya, basit gecekondularda ise 44,24 liraya çıktı.
BİZE ULAŞIN