Clio maçı berabere

Clio maçı berabere
18.01.2010 Pazartesi

Türkiye ve Fransa 10 gündür Renault'un Clio 4 üretimini Bursa'ya taşımasını konuşuyor. Yatırımı engellemek için devreye Fransa Cumhurbaşkanı bile girdi. Sonunda yatırım iki ülkeye paylaştırıldı

Fransız otomotiv markası Renault'un yeni Clio 4 modelinin üretiminin tamamen Bursa fabrikasında yapılması kararının ardından başlayan krize son nokta konuldu. Geçen hafta boyunca Fransa'da Renault yetkililerine üretimin tamamen Fransa'da yapılması için baskı yapıldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Sarkozy'de devreye girerek Renault Genel Müdürü Carlos Ghosn ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Patrick Pelata ile Elysee Sarayı'nda görüşerek aynı talepte bulundu. Tüm baskılara rağmen Renault kararından vazgeçmedi ve Bursa'daki üretimi yapacağını duyurdu. Fakat üretimin bir kısmının da Fransa'daki tesislerde yapılmasına karar verildi. Sarkozy ile görüşen Renault yetkilileri, Bursa kararlarını kabul ettirmiş oldular. Sarkozy'nin ikna olmasında en büyük etkenin Flins'deki fabrikadan tüm iddialara rağmen tek bir işçinin bile çıkartılmayacağının garantisinin verilmesi olduğu belirtiliyor. Renault'un Bursa'yı özellikle istemesinin sebebi ise üretim maliyetlerinin daha düşük olması. Renault Clio 4'ü Fransa'da üretmek yerine Bursa'da ürettiğinde araç başına bin 400 euro daha ucuza malediyor.

'İki ülkede birden üretim yapacağız'
Renault Başkanı Carlos Ghosn, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile görüşmesiyle ilgili bilgi verirken, "Cumhurbaşkanı'na Clio 4 modelini Flins'de, Türkiye'deki Bursa fabrikası ile birlikte genel bir çift kaynaklı tedarik (double sourcing) politikası çerçevesinde üreteceğimizi teyit ettim" dedi. Ghosn yaptığı yazılı açıklamada "Renault bir Fransız şirketidir, sosyal sorumluluk sahibi, topluma ve çevreye karşı saygılı, endüstriyel ve teknolojik birikimine bağlı bir şirkettir. Gelecekteki Clio 4 modelinin üretimi Türkiye ve Fransa'da birlikte yapılacaktır" denildi.

GÜNEYDOĞU PETROL KAYNIYOR


İKİNCİ EL OTOMOBİLDE FİYATLAR YÜKSELDİ

KAMUDA İŞ FIRSATI!

İŞÇİLER SENDİKAYI BASTI!

HANGİ İLLERDE İŞ ARANMALI?

EVİNİZİN DEĞERİ NE KADAR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

EKONOMİDE YILIN OLAYLARI
BİZE ULAŞIN