Emre: Allah bu kalbi çıkarsın

Emre: Allah bu kalbi çıkarsın
16.04.2012 16:05 Güncelleme: 16.04.2012 17:35

Fenerbahçeli futbolcular Emre Belözoğlu ve Joseph Yobo basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçeli futbolcular Emre Belözoğlu, Joseph Yobo ile birlikte Şükrü Saracoğlu Stadı'nda basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe-Trabzonspor maçının ardından bordo-mavili takımın Fildişi Sahilli futbolcusu Didier Zokora, Emre Belözoğlu'nun maç içinde kendisine ırkçı söylemde bulunduğunu iddia etmişti.

Bunun üzerine basın toplantısı düzenleyen Emre, şöyle konuştu:
"Hiç beklemedğim bir şekilde karşıma farklı olayların çıkması nedeniyle buradayım. Irkçılık, her şeyden öncen hiç görmediğimiz bir olgudur. Bir tecrübesini İngiltere'de yaşamıştım. Türkçe sözümün karşılığı İngilizce bir kelemieye yakın olması nedneiyle yanlış anlaşılma yaşanmıştı. Sonunda hak yerini bulmuştu. Yobo ve diğer arkadaşlarımızla vedalaşmıştık. Eğer ki içimde ırkçılık besliyorsam, Allah kalbimi yerinden çıkarsın. Bunlar yaşandığı için tekrar herkesten özür diliyorum.

Halil Altıntop'a yaptığım faul sonrası Zokora ile kötü konuşmalarımız oldu. 2-3 dakika sonra özür diledik ve sarıldık. Maçın sonunda da birbirimize başarılar dileyip ayrıldık. Dün bazı şeyleri kabukl ettim ama bugün görüntüleri izlediğimizde otaya çıkan bir gerçek var. Onun için kutsal olan şey, benim için de kutsaldır. Bu kelimeyi kesinlikle ettiğimi kabul etmiyorum. Görüntülerde böyle bir diyaloğun olmadığını görüyoruz. Siyahi arkadaşlarıma böyle bir şey hissettirdiysem özür dilerim. Zokora'dan da özür ve açıklama bekliyorum."

Fenerbahçe'ye Gelmezdim
"Emre geldiğimden beri iyi bir arkadaşım. Zokora da iyi bir arkadaşım. Türkiye'de şu ana kadar ırkçılıkla ilgili bir örnek görmedim. Dediğiniz kavramlar İngiltere'de çok oluyor ve orada ırkçılığı önlemek adına yapılan çalışmalar da var. Yüksek tansiyonla birlikte maç içinde kötü sözler kullanılabilir. İngiltere'de Emre ile yaşadığımız olaya gelince, birbirimize bazı şeyler söyledik cevaplarını da verdik. Konu tamamen çözüldü. Emre, kesinlikle yenilgiyi kabul etmeyen bir savaşçı. Ama bunu yaparken din, dil, ırk ayrımı yapmayan birisi. Antrenmanda karşı takımlarda oynuyoruz. Yüksek tansiyonla birbirimize bir takım kelimeler ediyoruz. Hiç kimse takımının kaybetmesini istemez.

Emre'nin ırkçı bir yaklaşımı olduğunu hissetsem zaten Fenerbahçe'ye gelmezdim. Sahada olan sahada kalır. Zaten maç sonunda Emre ve Zokora sarıldılar. Zokora arkadaşım olduğu için ufak bir konuşmamız oldu. Dünya fuıtbolunun önemsediği bir olayı yaşamış olsaydı maç sonrası bana söylerdi. Emre olduğu zaman olaylar daha farklı yerlere çekiliyor. Emre'nin böyle bir insan olmadığını düşünüyorum. Sadece çok hırslı."

Emre: Anlayış bekliyorum
"Fenerbahçe ve Trabzonspor, iki büyük camia. Kişiler üzerinden camiaları yıpratan kişi olmaktan rahatsızım. Ortada bir yanlış anlaşılam olduğu kesin. Her zaman kendi inançlarım doğrultusunda yaşamaya çalıştım. Kendimi çok kötü hissettiğim zamanlar yaşıyorum. Ortada bir yanlış anlaşılma varsa giderilmesi adına adımlar atılmalı .Şenol Güneş'le de bir görüşmem oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. O da olayın bu noktaya gelmesinden rahatsız. Medya için ben ve Zokora çok güzel konuşulacak malzemeler. Herkesten anlayış bekliyorum. Gayeye giden her yol meşrudur oluyor. Bu tip işleri ben de yapıyorum. Allah'ın bana futbolda çok güzel şeyler hediye ettiğini düşünüyorum. Ancak her nimetin bir külfeti olduğu da gerçek."

"(F... nigga) demedim"

"İddia ettiği gibi 'f... negro' ifadesini kullanmadım. 'F... prick dedim. Bizde argo bir kelime, 'dingil' gibi bir anlama geliyor.

RIDVAN DİLMEN'E CEVAP

"Öfke kontrolüyle ilgili yapılan yorumlara katılıyorum. Ama farkındalıkla ilgili olduğu söyleniyorsa bu yanlış. Rıdvan Dilmen dahil bana kimse 'çantamı toplayıp gitmek gerektiğini' söyleyemez. Kendisine de söyledim. İnsanların arkadaşlıklarını, dostluklarını görüyoruz. Ancak teknik direktör veya yöneticiler böyle bir şey söyleyebilir."

BİZE ULAŞIN