Emre: Bana 'Pis Türk' dediler!

Emre: Bana 'Pis Türk' dediler!
19.04.2012 08:24 Güncelleme: 19.04.2012 08:24

“Uzun yıllar yurtdışında yaşadım. ‘Pis Türk, pis Müslüman gibi sözlerle sık sık karşılaştım. Saha dışına taşımadım. Zokora’ya ırkçı ifade kullanmadım” Kesin ve net bir biçimde söylüyorum. ‘Negro’ sözünü kesinlikle kullanmadım. Ben Allah’tan korkarım. Asla ırkçılık yapmadım, yapmam da...

O Türk futbolunun en çok konuşulan, üzerinde en fazla spekülasyon yapılan ismi .Emre Belözoğlu... Her hareketi, her sözü olay oluyor, tartışılıyor. Maçlarda sanki ona özel bir kamera ayrılıyor ve herkes onu izliyor. Tüm flaşlar üzerinde. Geçtiğimiz pazar günü Kadıköy'de oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçında rakip takım oyuncusu Didier Zokora'ya "F… s.. negro (pis zenci)" dediği iddia edildi, bu yüzden tedbirli olarak PFDK'ya sevk edildi.

Emre bir basın toplantısı düzenleyerek iddiaları yalanladı. Zokora ve Trabzonsporlular'ın şikayetiyle üzerine yapışan 'ırkçı' damgasından kurtulmak için çırpınan Emre Belözoğlu bir hayli üzgündü. Önce Emre'nin yakınlarından milli futbolcunun psikolojisini öğrenmeye çalıştık. Ardından kendisine telefonla ulaştık.

Yaşadıkları bir hayli yıpratmıştı F.Bahçe'nin milli futbolcusunu. En çok da 'ırkçı' damgası yemesine içerlemişti. "Bana ceza versinler ama ırçı cezasını kaldıramam" diyerek içerisinde bulunduğu durumu özetliyordu Emre Belözoğlu... Ve tüm içtenliğiyle Hürriyet'e şunları söyledi:

Defalarca ırkçı söylemlerle karşılaştım

UZUN yıllar yurtdışında yaşadığını belirten Emre, defalarca ırkçı söylemlerle karşılaştığını ifade etti. Tecrübeli yıldız, "Pis Türk, pis Müslüman gibi sözlerle sık sık muhatap oldum. Bunu Hamit ve Halil kardeşlere de sorabilirsiniz. (Hamit Altıntop'u aradık. Emre'yi yalanlamadı ancak bu konuda düşüncelerinin yayınlanmasını istemedi) Biz bu sözleri sürekli olarak duyduk. Ancak bir kez saha dışına taşımadım" dedi.

Restaurantta söylense ırçılıktır

Deneyimli futbolcu, şöyle devam etti: "Çünkü bu saha içinde olup bitiyordu. Eğer saha dışında olsa bu ırkçılık olurdu. Bu sözlerimden benim Zokora'ya ırkçı sözler söylediğim anlaşılmasın. Bir kez daha vurguluyorum. O sözleri kesinlikle söylemedim. Eğer bana bir restaurantta 'Sen Türk'sün çık dışarı' denilirse bu ırkçılıktır. Ancak saha içinde bizleri sinirlendirmek için, performansımızı etkilemek için söylenen bu tarz sözleri hiçbir zaman dışarıya taşımadık."

Sabaha kadar uyuyamadım

Emre Belözoğlu "O gün saha içinde Zokora ile küfürleştik. Bana çok ağır küfür etti. Ben de ona karşılık verdim. Daha sonra onun yanına gittim. 'Ayıp ediyorsun' dedim. Konu orada bitti. Birbirimize sarıldık ve barıştık. Sahada meseleyi halletliğimizi düşünüyordum. Daha sonra konu bir anda gündeme gelince çok üzüldüm ve çok şaşırdım. Üzüldüğüm nokta, o sözleri sarfetmememe rağmen söylemişim gibi bir algı yaratılması. Ben Allah'tan korkarım… Asla ırkçılık yapmadım. Yapmam da..."

Irkçı cezasını kaldıramam

Kariyermiş, ceza almakmış gibi dertlerim yok. Ancak yapmadığım bir şeyden ceza verirlerse kaldıramam.

EMRE Belözoğlu bugün PFDK'da görüşülecek ırkçılık suçlaması ile ilgili de çok net ifadeler kullandı: "Kesin ve net bir biçimde söylüyorum. 'Negro' sözünü kesinlikle kullanmadım... Yarın (bugün) PFDK'da görüntüler izlendiğinde de bu net bir biçimde görülecek zaten. Benim kendime göre inancım ve kutsal olan değerlerim var. Böyle bir ifade kesinlikle kullanmadım."

Ceza değil ırkçılık yaftası beni üzüyor

Yıldız futbolcu ceza almaktan korkmadığını belirtirken kendisini üzen tek şeyin ırkçılık yaftası olduğunu vurguladı. Emre, "Bana küfürden, hakaretten ceza verebilirler. Ancak yapmadığım bir şeyden ceza veremezler... Kariyermiş, ceza almakmış gibi dertlerim yok. İnsani olarak ırkçılık yaptığımı kabul etmiyorum. Başka nedenlerle ceza alırım almam önemli değil. Ancak bana yapılan suçlamaları insani olarak, Allah inancı olan biri olarak kabullenemiyorum" diye konuştu..

Suarez'le nasıl kıyaslanırım

"Uruguaylı futbolcu, Fransız rakibine 4 kez 'negro' diyor. Beni onunla nasıl kıyaslarlar anlamıyorum."

ZOKORA ile yaşadığı polemik sonrası 'ırkçı' damgası yemesi ve Suarez'le kıyaslanması Emre'yi çok üzmüş. "Beni Suarez'le nasıl kıyaslarlar?" diyerek tepkisini dile getiren Emre, şunları söyledi: "Suarez, Evra'ya 'Sana elimi uzatmam, sen pis bir zencisin' diyor. Evra'ya 4 kez 'Negro' diyor. Bir anda kendimi Suarez'in pozisyonunda buldum. Oysa bizim Zokora ile diyaloğumuz sadece 1 dakika sürmüş ve birbirimizden özür dilemiştik.

8 maç ceza almıştı

Anlık yaşanmış bitmiş bir olaydı ve kesinlikle ırkçı bir ifade kullanmamıştım. Bana, Zokora'ya söylediğimi iddia ettikleri ifadeleri nerede kullanmışım göstersinler." Liverpool'un Uruguaylı golcüsü Luis Suarez, Manchester United'ın savunmacısı Evra'ya saha içerisinde 'negrito' dediği gerekçesiyle 8 maç oynamama ve 40 bin Sterlin ceza almıştı. Suarez, ilk M.United maçında da Evra'nın elini sıkmamıştı.

İngiltere'de iç tüzüğü değiştirdim

İNGİLTERE'de ırkçılıkla suçlandığım zaman büyük olay olmuştu. İngiltere Futbol Federasyonu yetkilileri, saha içerisinde yaşanan olayın saha dışına taşınması nedeniyle üzgün olduklarını belirttiler ve bana yapılanları kınadılar. O sözleri söylemediğim ortaya çıktı. Zaten aklandım. Yaşadığım o olaydan dolayı İngiltere'de iç tüzük değişti.

Salonda çalıştı

EMRE idman öncesi takım arkadaşlarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Arkadaşları ile sohbet eden yıldız oyuncu,antrenmana geç kalınca yardımcı antrenör Arda Keskin'den izin alarak direkt içerideki çalışmaya katıldı. Salonda çalışan Emre'ye özellikle Yobo'nun büyük ilgisi vardı. Nijeryalı futbolcu ülkesinin basınına Emre'nin ırkçı bir futbolcu olmadığını söyledi. Sow da kendisini Fransa'dan arayan basın mensuplarına Emre'yi savunan açıklamalarda bulundu.

Cezası bugün belli oluyor

Trabzon'un şikayeti üzerine PFDK'ya sevk edilen Emre Belözoğlu ile ilgili karar bugün çıkacak. Tedbirli olarak sevki gerçekleşen Emre'nin dosyasını görüşecek olan kurulun, 4 ile 8 hafta arasında ceza istenen Emre konusunda nasıl bir karara varacağı merak konusu.

BİZE ULAŞIN