Lozan anlaşması

Lozan anlaşması
27.04.2012 Cuma

Fenerbahçe'nin avukatı Louis Dupont ile UEFA avukatı Alasdair Bell, CAS'ın merkez binasında bir araya gelerek çok özel bir anlaşmaya imza attı... UEFA'nın, "Davayı çekmezseniz 5 yıl Avrupa yok" restini gören yönetim, Dupont aracılığı ile imzayı attı ve kulübü tam 180 milyon Euro zarardan kurtardı...

Türkiye , Fenerbahçe'nin TFF ve UEFA hakkında CAS'ta açtığı davayı geri çekmesini konuşuyor... Sarı- Lacivertli kulübün önceki akşam ortaya çıkan bu sürpriz kararı birçok soru işaretini de beraberinde getirdi. Fakat TAKVİM'in ortaya çıkardığı gerçekler tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracak. Fenerbahçe'nin CAS davası için anlaştığı dünyaca ünlü avukat Jean Louis Dupont ile UEFA'nın avukatı Alasdair Bell bir araya geldi.

Sonuçlarına katlanırsınız!
Bu çok gizli ve önemli buluşma CAS'ın Lozan'daki merkez binasında yapıldı. Bu zirveden 1 hafta önce de ikilinin bir araya gelerek ön görüşme yaparak randevulaştığı öğrenildi. Lozan'daki görüşmede UEFA'yı temsil eden Bell, "Eğer davayı geri çekmezseniz hükümlülüklerine katlanırsınız. Fenerbahçe'yi 5 yıl Avrupa'ya almayız" restini çekti. Bunun üzerine Dupont da Fenerbahçeli yöneticilerine arayarak görüşmenin gelidği nokta hakkında bilgi verdi.

Artılar ve eksiler görüşüldü
Toplantı üzerine toplantı yapan Sarı-Lacivertli yönetim tüm eksi ve artıları masaya yatırdı. Ve ardından da Fenerbahçe'yi 180 milyon Euro'luk büyük bir zarardan kurtaracak karar alındı. Hemen Dupont'la bağlantı kurularak bilgi verildi. Ardından da Dupont, Sarı-Lacivertli kulüp adına CAS'taki davanın çekildiğini belgeleyen imzayı attı. Ünlü avukat daha önce yaptığı bir açıklamada, "UEFA, CAS'ta aleyhine açılan hiçbir davayı kaybetmemişti" demişti.

Bir daha UEFA'ya dava yok
Bu sezon Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyerek 45 milyon Euro'dan olan Fenerbahçe eğer CAS davasını çekip UEFA'dan ceza alsaydı bu para 225 milyon Euro'ya ulaşacaktı. Sarı-Lacivertli kulübün aldığı karar aynı zamanda, UEFA aleyhine bir daha CAS'ta dava açmamak anlamına geliyor. Fenerbahçe ayrıca UEFA ve TFF'nin davayla ilgili tüm masraflarını da karşılaşacak. Ayrıca Dupont'a davanın kazanılması halinde vaadedilen 4.5 milyon Euro da ödenecek.

Ceza çıkmazsa ayıp olur!
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, şike ve teşvik nedeniyle Fenerbahçe'ye ceza verilmemesinin komik olacağını söyledi. Şener, "Bu kadar yazılan, çizilen ve yaşanandan sonra bir ceza çıkmazsa bu hukuk ayıbı olur" diye konuştu.

Galatasaray yakın takipte
UEFA ve Fenerbahçe arasında yaşanan gelişmeleri Galatasaray da çok yakından takip ediyor... Sarı- Kırmızılı yönetim eğer UEFA'dan Türkiye'ye Avrupa cezası gelmezse konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmayacak.

ŞİMDİ NE OLACAK!

1- UEFA tatmin oldu mu?
İyi olasılığa göre, Fenerbahçe'nin CAS davasını çekmesi UEFA'yı tatmin etti. Sarı-Lacivertliler önümüzdeki sezon Avrupa Kupaları'nda yer alabilecek.

2- Etik rapor çok kritik
Fakat Etik Kurulu'nun raporu çok önemli. Eğer raporda "Sahaya yansıyan bir durum yok" denirse Fener'ye ceza verilmeyecek. Kulüp, PFDK'ya sevkedilmeyecek. Sadece kişilerin cezası hakkında karar verilecek

3- 1 yıl gitmeme riski
Kötü olasılığa göre ise Fenerbahçe, sadece CAS'taki davasını geri çekmekle kalmadı UEFA'ya bir yıl kendi isteğiyle Avrupa'ya gitmeyeceği konusunda da tahahhüt verdi.

4- 3 maçta şüphe mi var
İddialara göre Etik Kurulu raporunda, "Eskişehir, Sivas, Belediye maçlarında şüphe var. Ama gerekli kanıt yok" ifadesi yer alıyor. Ama bu durumda da herhangi bir küme düşme cezası olmayacak.

5- Sembolik ceza
Bu durumda UEFA için emsal teşkil etmemesi için F.Bahçe'ye gelecek sezon başında sembolik puan silme cezaları verilebilir.

6- Pazartesi zirvesi
Pazartesi günü TFF yönetimi bir toplantı yapacak ve Etik Kurulu raporunu masaya yatıracak. Süper Final maçları sonrası karar açıklanacak.
BİZE ULAŞIN