GALERİ

ABD'de gerilim artıyor! 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi

ABD'de şiddetin dozu artmaya devam ediyor. Gerilim Trump'ın ikametgâhı Beyaz Saray'ın önüne kadar sıçradı. ABD'de siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddeti yüzünden hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestoların dördüncü gününde 25 şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

ABD'de şiddetin dozu artıyor. George Floyd adlı siyahinin Minneapolis'te polis şiddeti sonucu ölmesiyle başlayan gerilim ABD Başkanı Trump'ın ikametgâhı Beyaz Saray'ın önüne kadar sıçradı.

ABD'de şiddetin dozu artıyor. George Floyd adlı siyahinin Minneapolis'te polis şiddeti sonucu ölmesiyle başlayan gerilim ABD Başkanı Trump'ın ikametgâhı Beyaz Saray'ın önüne kadar sıçradı. Trump, orduya teyakkuza geçme emri verdi.

Ülkenin dört bir yanında kundaklama ve yağma devam ederken siyahi aktivist Tamika Mallory'nin "Yağmacı olan sizlersiniz. Yağmacılığı ve şiddeti sizden öğrendik. İnsanlarımızı öldüren polisleri tutuklayın" çağrısı büyük ses getirdi.

ABD önceki gün en zor gecelerinden birini yaşarken, George Floyd'un polis şiddetine kurban gitmesini protesto etmek için birçok ünlü isim Minneapolis'te bir araya geldi.

Aralarında eski NBA oyuncusu Stephen Jackson ve aktör Jamie Foxx'un da bulunduğu tanınmış isimler basın açıklaması yaptı. Konuşmalar sırasında siyahi aktivist Tamika Mallory'nin çıkışı ise büyük ses getirdi.

Mallory, sosyal medyada viral olan konuşmasında, "Gençler karşılık veriyorlar, öfkeliler. Yağmacılığı ve şiddeti sizden öğrendik. İnsanlarımızı öldüren tüm polisleri tutuklayın" diyerek yetkililere seslendi.

'YAĞMACI SİZSİNİZ'
Silah karşıtı, siyahi hakları savunucusu, feminist-aktivist Mallory, binlerce paylaşım alan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunu durdurmanın kolay bir yolu var. Polisleri tutuklayın ve onlara suçlama yöneltin. Sadece Minneapolis'tekileri değil, insanlarımızı öldüren Amerika'nın her yerindeki tüm polisleri suçlayın. Bize yağmalamaktan bahsetmeyin."

"Yağmacı olan sizlersiniz. Amerika siyah insanları yağmaladı. Buraya ilk geldiklerinde yerlileri yağmaladılar. Yağmacılık sizin yaptığınız bir şey ve biz de sizden öğrendik. Şiddeti sizden öğrendik."

SON DAKİKA