GALERİ

Bilim insanları korkunç gerçeği açıkladı 'Corona virüs bir şey değil daha tehlikelisi geliyor'

Corona virüs yani Kovid-19 tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye'de de görülen corona virüs en çok İtalya, İspanya ve İran'ı etkiledi. Fransa'nın da önümüzdeki günlerde neler yaşayacağı meçhul. Türkiye'de ise durum daha normal standartlarda. COVID-19, dünya çapında yayıldı, ülkeleri harap etti ve küresel salgın ilan edildi. Uzmanlar korona virüs bu boyutlara ulaşmışken, şu soruyu sormadan da edemiyor 'Sırada ne var?' Bir sonraki salgın, corona virüsünden bile rahatsız edici olabilir.

Corona virüsünün ölümcül ilerleyişi hız kesmiyor. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, ülkeleri sınırlarını kapatmaya ve insanları evlerine kilitlenmeye zorlayan virüs, yıkıcı etkisini sürdürüyor.

Çin'de Aralık ayında ortaya çıkmasından bu yana, ölümcül hastalık Antarktika hariç tüm kıtaları etkiledi. Hükümetleri, yayılmasını önlemek için aşırı önlemler almaya zorladı.

Ancak corona virüsü, binlerce kişinin hayatını alanilk katil virüs değil. Ve muhtemelen son olmayacak.

On yıllar boyunca, hastalıklar endişe verici bir şekilde ortaya çıkarak dünyaya yayıldı. Kaynak genellikle Çin oldu.

1,4 milyar insana ev sahipliği yapan Çin'deki yeme alışkanlıkları, bu hastalıkların çıkış noktası. Çin'de halk, etlerini hastalık saçan hayvan pazarlarından satın alıyor.

Kötü kokulu pazarlarda, egzotik hayvanlar ve kaçakçılıkla ülkeye getirilmiş nesli tükenmekte olan canlılar, kafeslerde istifleniyor.

Ve yeni virüsler üreyerek mutasyona uğruyor, ardından da insanlara bulaşıyor. Bu virüslerin her birinin ölümcül sonuçları oluyor.

Ancak bu, hayvan pazarlarında virüslerinin nasıl doğduğunun hikayesi değil.

Çin'deki hayvan pazaları, esas olarak iki nedenden ötürü hastalık saçıyor. Birincisi, vahşi doğada doğal ortamlarında buluşmayan hayvanları bir araya getiriyor olması. İkincisi ise, bu hayvanların içinde tutuldukları iğrenç koşulların bir araya gelmesi.

Çinli yetkililer, corona virüsünün mega şehirlerdeki yüz binlerce insanın enfekte ettiğini anladıktan kısa bir süre sonra Wuhan'daki Huanan Pazarı'nı hızla kapattılar.

SON DAKİKA