GALERİ

Donald Trump Brütüs'ü arıyor! İşte Trump'ın şüphelendiği 12 isim

ABD'nin önde gelen gazetelerinden olan New York Times'ta "isimsiz" olarak yayınlanan bir makale ülkede gündeme oturdu. ABD medyası isimsiz olarak yazılan makalenin kime ait olduğunu bulmaya çalışırken, 12 kişinin adı öne çıktı.

BRÜTÜS MELANIA MI?
Eski Beyaz Saray danışmanlarından Omarosa Manigault Newman Donald Trump'ın eşi Melania'yı tehdit ettiğini açıklamıştı. Trump'ın boşanma planı yapan eşi Melania'yı vatandaşlıktan atmakla tehdit ettiği iddia edilmişti. Donald Trump ile evlendikten sonra ABD vatandaşı olan Melania Trump'ın vatandaşlığı sırasında bazı usulsüzlükler olduğu ve Trump'ın bunları koz olarak kullandığı ve olası bir boşanma durumunda Melania'yı sınır dışı edebileceği de bir diğer iddia. Bu tehditlerden sıkılan Melania'nın Trump'ı bitirme planı yaptığı söyleniyor.

12 ŞÜPHELİ İSİM
ABD basını makaleyi kaleme alan olası 12 ismi yazdı.

İşte Melania Trump dahil ABD Başkanı'na yakın 12 isim:

ADALET BAKANI JEFF SESSIONS
Amerikan CNN televizyonuna göre, şüphelilerden biri Adalet Bakanı Jeff Sessions. Sessions, ABD Başkanı Trump'la kamuoyu önünde belki de en çok anlaşmazlığa düşen isim. Hatta bu hafta Trump'ın Sessions'ın zekası ve aksanıyla dalga geçtiği ortaya çıkmıştı.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI MIKE PENCE
Bir diğer şüpheli ABD Başkan yardımcısı Mike Pence. Pence aslında basının önünde Trump'ın hem arkasında olan ve ona destek veren bir isim olarak gözüküyor. Ancak perde arkasında çok hırslı bir politikacı olduğuna ve başkanlık koltuğuna göz diktiğine dikkat çekiliyor. New York Times'a bu makaleyi kaleme alarak Trump'ı koltuğundan edip yerine geçmeyi hedeflemiş olabileceği yorumları yapılıyor.

SAVUNMA BAKANI JAMES MATTIS
Savunma Bakanı James Mattis de şüpheliler arasında. Trump'la kamuoyu önünde çok fazla görüş ayrılığına düşmese de Trump'ın görevden uzaklaştırdığı eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly'le arasının çok iyi olduğu biliniyor.

BEYAZ SARAY GENEL SEKRETERİ JOHN KELLY
Bir diğer şüpheli de Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly. O da makalenin yazarı olabilir. Trump'la birçok kez görüş ayrılığına düştü ve kamuoyuna yansıyan bir şekilde tartıştı. Hatta görevden alınabileceği konuşuldu. Kelly'nin ABD Başkanı Trump'ın ipini bu şekilde çekerek kendi koltuğunu korumaya çalıştığı yorumları yapılıyor.

İÇ GÜVENLİK BAKANI KIRSTJEN NIELSEN
Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen. Nielsen, Trump'la sık sık görüş ayrığı yaşayan Kelly'e yakın bir isim. Kendisinin de ABD Başkanı Trump'la arasının pek iyi olmadığı biliniyor. Hatta bir kabine toplantısında belgesiz göçmenler konusunda Trump'tan fırça yediği bunun üzerine istifayı düşündüğü ancak sonra kararından vazgeçtiği söyleniyor.

ABD'NİN BM ÖZEL TEMSİLCİSİ NIKKI HALEY​
ABD'nin BM özel temsilcisi Nikki Haley de şüphelilerden biri. O aslında Trump'ın en çok sevdiği isimler arasında ama Pence gibi onunda çok hırslı olduğu konuşuluyor. Rusya ve Putin konusunda Trump'la farklı düşündüğü de biliniyor.

TRUMP'IN RUSYA DANIŞMANI FIONA HILL​
Bir diğer şüpheli ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya danışmanı Fiona Hill. Hill'in de Rusya konusunda Trump'a göre daha sertlik yanlısı olduğu söyleniyor. Fiona Hill'in bir diğer özelliği ise, Beyaz Saray eski Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster'a çok yakın bir isim olması.

TRUMP'IN DANIŞMANI KELLYANNE CONWAY​
ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway da olağanüstü şüpheliler arasında. Siyaset sahnesinde uzun yıllardır var olan Conway rüzgar ne yöne eserse o yöne eğilmeyi bilen bir kişi. Trump'a tepkilerin arttığı bir dönemde o da olağan şüpheliler arasında bulunuyor.

SON DAKİKA